Yapay zekanın gizemleri!

Yapay zeka nedir, insan beynini nasıl taklit edebiliyor? Silikon tabanlı bilgisayarlara, esneklik kazandırmak ve insan gibi karar alabilmelerini sağlamak için yazılımdan, yapay zekadan faydalanılıyor. Peki yapay zeka nasıl çalışıyor? İnsan beyninin yetenekleri, insan algısı ve karar alma mekanizmasının esnekliği bilgisayarlara nasıl kazandırılmaya çalışıyor?

İnsan beynindeki  sinir hücrelerinin  birlikte  kolayca  yapabildiği işi,  silikon  devrelere yaptırmak hiç de kolay değil. İş programlamaya bakıyor ama sadece hangi koşulda ne yapılacağını programlamaya değil. Standart  programlar, önceden belirtilen koşulda, önceden belirlenen kararları alabiliyor.  Oysa insan öğrenebiliyor ve karar alabiliyor.

Gülümsendiğinde bunu algılayabilen ve görüntüyü odaklayan, otomatik çekim yapan kameralar yapay zekadan yararlanıyor. Sadece kameralar değil, ses tanıma yazılımları, görselleri analiz eden  ve  resim  içerisindeki harfleri, sayıları algılayıp dönüştürebilen yazılımlar ve daha pek çok örnek var.

Artık neredeyse herkesin sahip olduğu  dijital kameralarda yer alan yüz tanıma özelliği, bunun çok temel bir örneği.

Yapay zeka günümüzde  bilgisayar oyunlarından ,  tüketici elektroniği ürünlerine kadar her yerde var. Elbette  yapay zekanın çeşitleri  var.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin