Yakıtlar ve Enerji

Evde, iş yerinde, taşımacılıkta vb. toplum yaşamının her alanında makineler kullanılır. Makineler insanların işlerini kolaylaştırır; az emekle kısa sürede büyük işler görülmesini sağlar. Örneğin çiftçiler traktör kullanarak az zamanda çok iş yapmaktadır.

Evimizde buzdolabı, elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi vb. pek çok makine enerjiyle çalışır. Bilindiği gibi enerjinin temel kaynağı güneş enerjisidir. Güneş ışınları yeryüzüne ulaşarak bitkiler ve bazı diğer canlılar tarafından kimyasal enerjiye dönüşür. Peki, insanlar kimyasal enerjiden nasıl yararlanır?

Günümüzde enerji ihtiyacının büyük bir çoğunluğu fosil yakıtlardan karşılanır. Farklı fosil yakıtların yanması sırasında açığa çıkan enerji miktarları birbirinden farklıdır. Bu nedenle enerji üretiminde yakıt seçimi önemli bir yer tutar.

Uzay mekikleri, hidrojen ve oksijen gazları arasındaki tepkime sonucu oluşan enerjiyle yörüngesine itilir. Gazlar, mekikteki hacmini azaltmak için sıvı olarak depolanmıştır. Büyük hacimli tanklar uzay uçuşları için uygun değildir. Mekikte hidrojen ve oksijen buharlaştırılır ve karıştırılarak yakılır. Yüksek yanma sıcaklığında su buharı ve ürünlerin hızlı genleşmesi, ana motorlara itme gücü sağlar.

.Otomobil ve roket yakıtları arasındaki diğer önemli bir fark, onların taşıma ve depolama güçlükleriyle ilgilidir. Benzin, otomobile kolaylıkla aktarılabilir. Oysa roket yakıtları özel işlev için seçilmiştir ve çok tehlikeli maddelerdir.

Propan, mutfaklarda kullandığımız tüp gazlarda bulunur. Propandan sonra en fazla enerji, motorinden sağlanmaktadır. Motorin bazı motorlu taşıtlarda kullanılan bir yakıttır.

Fosil yakıtlardan kömürlerin yanma enerjileri karşılaştırılırsa en fazla enerjinin ithal kömürden sağlandığı görülür. Dolayısıyla termik santrallerde elektrik enerjisi üretmek ya da binaları ısıtmak için ithal kömür kullanmak gerekir. Ancak ithal kömürü ülkemize getirmenin ayrı bir maliyeti vardır. Bunun için binalarda ve termik santrallerde çoğunlukla yerli olan Soma kömürü tercih edilmektedir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin