Advertisements

Vücut Geliştirme ve Mastürbasyon

Mastürbasyon konusu pek çok insanın aklına takılıyor ama tabi ki insanlar bu konuyu sormaya utanıyorlar. Cinselliğin ayıp karşılandığı bir toplumda böyle konular genel olarak hasır altı ediliyor. Her konuda olduğu gibi mastürbasyon konusunda da bir sürü yanlış bilgiler dolaşıyor. Bu yazıda mastürbasyonun vücut geliştirmeye etkisi hakkında bilmek istediğiniz her şeyi öğreneceksiniz.

Mastürbasyon, cinselliğin doğal, sağlıklı ve normal bir parçasıdır. Ne yazık ki toplumda mastürbasyon yapmanın ayıp ve günah karşılanmasına bağlı olarak (yani bilimsel değil) mastürbasyonun çeşitli zararları olduğuna dair uydurma bilgiler dolaşıyor ama bunların hiçbiri doğru değil. Mastürbasyonun vücuda psikolojik ve fizyolojik olarak hiçbir zararı yok. Mastürbasyon şunu yapar, bunu yapar, şuna neden olur gibi uydurma şeylere asla kulak asmayın. Tam aksine ispatlanmış pek çok faydası bulunuyor. Bunları sıralarsak:

  • Stresi azaltır.
  • Cinsel ilişkiye giremeyen insanlar için bir alternatiftir.
  • Uyumanıza yardımcı olur, uykusuzluk çekenler için özellikle önemli.
  • Erkeklerde prostat kanserini engeller.
  • Gerçek cinsel ilişkideki performansı arttırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kendinizi daha iyi ve mutlu hissetmenizi sağlar.
  • Mutluluk hormonu olan Dopamini arttırır.
  • En güvenli cinsel ilişki yoludur.
  • Cinsel gelişimi sağlar ve özgüveni arttırır.

İstediğiniz kadar mastürbasyon yapmakta özgürsünüz. Peki “çok fazla mastürbasyon” diye bir şey var mı? Aslına bakarsanız mastürbasyon sadece “mastürbasyon yapmak için yaşamak” seviyesine ulaştığı an zararlı olabiliyor yani günlük aktivitelerini mastürbasyon yapmak adına erteleyecek kadar çok mastürbasyon yapan insanlar için sorun. Onun dışında günde birkaç kez mastürbasyon yapmanın bir zararı yok.

man-with-sports-drinkAyrıca bir sorun da mastürbasyon yapmanın ayıp ve günah karşılandığı toplumda bunu yapan insanlar, özellikle de kadınlar, suçluluk duygusuna kapılabilir ama tabi bunun da çaresi eğitim.

Vücut geliştirmeyle ilgisine gelirsek, sağlık için iyi bir şeyin spor için kötü olması da düşünülemez. Mastürbasyon yapmanın vücut geliştirmeye hiçbir yan etkisi veya zararı yok.

Öncelikle mastürbasyon yapmanın vücutta gerekli protein veya mineralleri azalttığı söyleniyor ama bu tamamen yanlış. Çünkü ortalama bir mastürbasyondan sonra protein veya mineral kaybı çok az. Ortalama bir mastürbasyondan sonra protein kaybı 0.171 gram, magnezyum kaybı 0.374 mg, potasyum kaybı 3.71 mg ve çinko kaybı da 0.561 mg (1).

Bunlar da tabi ki tamamen önemsiz rakamlar. Ayrıca mastürbasyon yapmanın testosterone yani erkeklik hormonu üzerinde bir etkisi yok. Ne arttırıyor, ne de azaltıyor (2).

Dikkat etmeniz gereken tek nokta mastürbasyondan sonra prolaktin hormonunun yükselmesi ve 1 saat yüksek kalması (2). Bu da kişiyi uykulu hale getiriyor. Bir çok kişi bu şekilde performans düşüklüğü yaşamadan çalışıyor ama kendiniz için deneyip görmeniz en iyisi. Eğer performans düşüklüğü yaşarsanız, çalışmanın 1 saat öncesine kadar mastürbasyon yapmayın. Ama bu da büyütülecek bir şey değil. Performans kaybı olsa da önemsiz bir kayıp olacaktır.

Ve mastürbasyon bir kolunuzu diğerinden daha kaslı yapmaz. Kas yapmak için, kasların belli bir yük altına girmesi gerekir ve mastürbasyon yapmak da bunu sağlamaz.

Sonuç olarak, suçluluk duymadan ve korkmadan mastürbasyon yapabilirsiniz.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin