Advertisements

Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engeller Mi?

Eğer vücut geliştirmeyle ilgileniyormuş gibi gözüken ama çalışıyor musun diye sorduğunda çalışmadığını söyleyen 12-17 yaş arası bir gence, neden çalışmadığını sorarsanız %99,9 ihtimal boyumun uzamasına engel olmaması için gibi bir cevap alırsınız. İşin kötü yanı bunu ona tanıdığı bir vücut geliştirme veya spor hocası söylemiştir.

Tabi o da hiç araştırma zahmetine katlanmadan bu lafa tamamen inanır ve boyunun uzamasına engel olur korkusuyla vücut geliştirme çalışmaz… Peki bu doğru mu? Vücut geliştirme gerçekten boyun uzamasına engel oluyor mu? Hayır tabi ki olmuyor. Tabi ki bu tamamen bir saçmalık (detaylar az sonra) ama detaylara girmeden önce neden milyonlarca insanın bu ve bunun gibi saçma sapan şeylere bu kadar kolay inanabildiğini öğrenmeniz gerekiyor.

Açıkçası insanlar kendilerine söylenen her şeye araştırmadan, kayıtsız, şartsız inanma eğilimindedirler ve böylece onları her şeye inandırabilirsiniz. Faşist, komünist, liberal ve kapitalist olan birbirine tamamen zıt 4 kişi bile aşağıda gördüğünüz gibi bu konuda hemfikir.

Mit ise halk arasında bir şekilde ortaya çıkan ve sonra zamanla yayılıp, halkın çoğunluğu tarafından doğru zannedilen ama aslında yanlış olan söylentilere denir. Bilinçli insanlar, deliller ve yapıcı araştırmalarla insanları inandıkları mitlerin yanlış olduğuna ikna etmeye çalışır ama insanlar ilk duyduklarının doğru olduğundan daha emindir.

Kötü bir milli eğitim sistemi, sorumsuz bir medya, cahil ve okumayan bir toplum bu tür mitlerin gelişip, yayılması için eşsiz bir ortam sunar.

Tabi bu satırları okuyan sizler de “insanlar beyinlerinin %10’unu kullanır, Pitbull’un çenesi ısırınca kitlenir, şu köpeğin çenesi şu kadar ton basar, ampulü Edison icat etti (sadece geliştirdi), Armstrong uzayda ezan sesi duyup Müslüman oldu (yalan), soğuk hava soğuk algınlığına neden olur, eşcinsel veya karşıcinsel olmak tercih meselesidir (doğuştan gelir), yağlar kasa çevrilir (çevrilmez), Mike Tyson’ın yumruğu 1,5 ton veya basketbol boyu uzatır gibi bir sürü mite yürekten ve kuşku duymadan inanmakla beraber “ağırlık çalışmak boyun uzamasına engel olur” sanıyorsunuz çünkü Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkili personeli bilgisayar başında Solitaire oynamakla meşgul ve o yüzden ben bu yazıyı yazmak zorundayım ve onların yapmadığı işi yapıp size durumu anlatmaya çalışacağım.

Vücut Geliştirme Boyu Kısaltır Mı?

Bu mitin ilk ortaya çıkışı 1964’de Japonya’da yapılan ve köylerde yaşayan çocukları inceleyen bir araştırmaya dayanıyor. Araştırmaya göre her gün saatlerce ağır yük altında çalışan çocuklar kısa boyluydu. Fakat bu çocuklar aynı zamanda çok da kötü besleniyordu. Böylece bütün dünyaya ağır yük altındaki çocukların kemiklerindeki büyüme plakları zarar görür ve boy uzaması durur gibi bir mit yayıldı. Bu bilimsel bir çalışma değil aslında bir çalışmanın tamamen yanlış yorumlanmasıydı. Çalışmayı yapanlar bile buna şaştı kaldı ama olan olmuştu.

Oysa erken yaşlarda ağırlık çalışmanın boyun uzamasına engel olduğu hakkında ipuçları gösteren bir araştırmayı bırakın, böyle bir araştırma yapılmamış bile. Kısacası ağırlık çalışmanın boyun uzamasına engel olduğunu gösteren HİÇBİR araştırma, çalışma veya bilimsel delil YOK! Amerikan Pediatri Derneği açıkça “ağırlık çalışmanın çocuklarda boy uzamasına engel olmayacağını” söylüyor. Yani biri size küçük yaşlarda ağırlık çalışmak boyun uzamasına engel olur derse tamamen atıyordur ve ısrar ederse ondan söylediklerini destekleyecek bir araştırma göstermesini isteyin.

Tam aksine aslında erken yaşta  ağırlık çalışmak çocuğun kemik yapısı için çok faydalı. Kemik erimesi (Osteoprosis) ileri yaşlarda ortaya çıkan ve kemiklerin kalsiyum kaybederek giderek incelmesine neden olan bir hastalık. Hastalık genelde dışarıdan alınan düşük kalsiyum yüzünden, vücudun eksik kalsiyumu kemiklerden alması yüzünden meydana geliyor ama kişideki kemik yoğunluğunun düşük olması da hastalığı körüklüyor.

Yapılan araştırmalar erken yaşta ağırlık çalışmanın kemik yoğunluğunu arttırdığını gösteriyor. Ayrıca ağırlık çalışmak fiziksel gücü arttırır, kas koordinasyonunu geliştirir, diğer sporlardaki performansları arttırır ve sakatlık riskini azaltır.

Dikkat edilmesi gereken nokta, küçük yaştaki çocukların bir hareketin nasıl yapıldığını çok çok iyi öğrenmeden ağır kaldırmaması gerektiği.

Boyun kısa kalmasındaki en önemli etkenlerden biri kötü beslenme ve protein yetersizliği… Eğer kişi çocukluğunda yeterli protein alamazsa, boyu kısa kalıyor. O yüzden iyi bir protein supplementini günde 1 veya 2 kez kullanmanız çok faydalı olacaktır. Aynı şekilde boy uzamasını arttırmak için Büyüme Hormonu arttıran bir supplement kullanmanız da faydalı olabilir. Bence en uygun ürün Universal GH Max. Bunların yanı sıra glutamin supplementleri de Büyüme Hormonunu arttırıyor ve boyunuzun uzamasına yardımcı olabilir.

Bağlantılara tıklayarak Türkiye’nin en güvenilir supplement mağazasından bu ürünleri satın alabilirsiniz.

Bunu söyledikten sonra basketbolun da boy uzatmadığını eklemeden olmaz. Kişinin boyu tamamen genlerine ve beslenmesine bağlı olarak gelişir. Internette gördüğünüz “hipnozla, bitkisel ürünlerle, egzersizlerle veya başka bir şekilde boy uzatma teknikleri tamamen deli saçması şeyler ve bunların tek hedefi insanları kandırıp paralarını çalmak!

15 yaşındayım vücut geliştirme çalışsam boyum kısa kalır mı?

16 yaşındayım vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi???

Vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi?????????

Vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi?????????????????

Vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi??????????????!!!!!!!!!!!!!!

Vücut geliştirme boyumu kısa bırakır mı??????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vücut geliştirmeye gidicem ama boyum kısa kalır diye korkuyorum!!!!?????

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin