Uzak Doğu

Uzak Doğu  tanımı, Dünya Savaşları’ndan önce İngilizlerin  Hindistan ‘daki topraklarına işaret etmekteydi. Ancak Dünya Savaşları’yla bölge ülkelerine verilen genel isim halini almıştır. Kavramın temelinde Avrupa kıtasının merkez olarak kabul edilmesi yatmaktadır.

Avrupalılar, Dünya savaşları dönemi başta olmak üzere, kendilerinin dogusunda yer alan  Osmanlı İmparatorluğuna  yakın doğu,  Güney  ve  Orta Asya ‘daki topraklara  ortadoğu  ve daha uzakta kalan alanlar için de  uzakdoğu  kavramını kulanmışlardır.

Bu bölge dünyanın en çok turist çeken bölgeleridir. Kültürleri çok zengin ve çeşitlidir. Tao, Şinto ve Budist tapınakları göz kamaştırır. Dinler  İslam , Budizm ,  Konfüçyüsçülük ,  Taoizm ,  Şintoizm  ve  Hıristiyanlıktır .

Uzak Doğu ülkeleri Asya ‘nın doğusunda,  Çin ,  Japonya ,  Endonezya ,  Filipinler ,  Malezya ,  Brunei ,  Singapur ,  Doğu Timor ,  Tayland ,  Laos ,  Kamboçya ,  Vietnam ,  Myanmar  (Birmanya),  Çin Cumhuriyeti  (Tayvan),  Kuzey Kore ,  Güney Kore  ve  Moğolistan  ülkelerinin tamamına verilen genel addır.

Avustralya  ve  Yeni Zelanda  gibi ülkeler Uzak Doğu kavramına dahil edilmemektedir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin