Üniversite kazanmak çok zor mudur?

Değildir. psikolojisi zordur. zamanında o başkan ne zaman tv ye çıkıp “sorular kolaydı ama öğrenciler niye yapamadı acabaaa allah allah” dedikçe tribe girerdim.

üniversite kazanmak değil kaliteli üniversite kazanmak zordur.

bir sayısal öğrencisi için itü, odtü gibi okullar çok iyidir.

bir eşit ağırlık veya sözel öğrencisi için ise boğaziçi, galatasaray gibi okullar.

tabi bunlar birbirleriyle yer de değiştirebilir. bir de bunların haricinde sabancı, koç, bilkent gibi özel okullar da para varsa paralı, para yoksa burslu kazanılırsa süperdir. şu an aklıma gelmeyen bir iki kaliteli devlet üniversitesi daha vardır misal hacettepe, yıldız teknik gibi. işte onların haricinde geride kalan orta ve alt düzey ne kadar okul varsa hepsini sallayın. ne iş garantisi ne de iyi bir yaşam sunmaz, gereken donanımı vermezler.

sırf üniversite okumuş olmak için okumaktansa iş garantili bir bölümde 2 veya 4 yıllık da olsa okumak çok daha iyidir. yurt dışında millet meslek okullarına çok daha büyük önem veriyor. herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok. eğer az biraz paranız varsa ve türkiyede ilk 10-15 000’e giremediyseniz gidin yurt dışında okuyun, hem de ingilizcenizi geliştirin, daha iyidir. bir de istanbul ve ankara haricinde her yeri de sallayın. türkiyede gerçek üniversite hayatı yalnız bu iki şehirdedir. diğerleri orta veya alt düzeyde üniversiteler. bir cacık çıkmaz onlardan.

edit: tıp ve hukuk gibi alanlar elbette bu genellemelerin dışındadır.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin