Tüberküloz / Verem hastaları nasıl beslenmeli?

TÜBERKÜLOZ (Verem): Veremlilere, hem besleyici, hem de zayıflamaya önleyici şeyler verilmelidir. Fazla doyurmak doğru değildir. Mide ve bağırsakları bozulur. Karaciğer, böbrek gibi uzuvlar yıpranır. Hasta zamanla veya süratle zehirlenir. Zehirlenme ise, nefes darlığı, hazımsızlıktan albüminüri, karaciğer şişmesi, tansiyon yükselmesi, kan tükürmesi gibi şeylere sebep olur. Bugün (Pirampicine) veya (İsoniozide) ihtiva eden müstahzarlar ve (Cyclocérine Roche) tabletleri ve (İso-Benzacyl Wander) komprimeleri veremi tedavi etmektedir. Bu haplar, tabibin tarifine göre, dikkatle yutulunca ve aşağıda yazılı perhiz yapılınca, verem hastalığı tamamen geçmektedir. (Streptomycine) de iyi gelmektedir.

Her şey verilir. Fakat aşırı verilmez. İştahı olduğu kadar yemeli, kendini zorlamamalıdır. Kolesterini bol lipoid yağları yemelidir. Kolesterin maddeleri, verem basillerini ve toksinlerini çok iyi tahrip etmektedir. Damar sertliği, bunun aksinedir. Onlara kolesterin vermemelidir.

Verilecek şeyler: Beyin ve karaciğerde çok kolesterinli lipoid vardır. Yumurta sarısı da böyle ise de, kabız yapar. Az vermelidir (günde iki, üç yumurta kâfidir.) Fazlası, zehirlenme yapabilir. Sütte de lipoid vardır. Bunu da, fazla vermemeli, yemeklerde su yerine içmemelidir. Yemekten uzak zamanda içilir. Balık tohumu ve havyarda, yağlı balıkta çok lipoid vardır. Bunları yemelidir. Balık yağı çok kıymetli gıdalarıdır. Hayvan yağlarında lipoid azdır. Kolesterinleri de azdır. Hazımları güç olur.

Et çok lazımdır. Büyük hayvan kırmızı eti, taze olarak verilmelidir. Genç ve beyaz etler sonra gelir. Kümes hayvanları yenir. Av hayvanları yememelidir. Et suyu faydalıdır. İçinde maden bileşikleri çoktur. Ciğerci etleri, dalak, ciğer, böbrek çok lipoidlidir. Sık sık verilmelidir. Haşlama et, ancak iştahı olmayan hastalara verilmelidir. Başka şey yiyebilenlere verilmemelidir. Hamur işi, nohut, mercimek, fasulye, bakla, kestane iyidir. Azot, fosfor ve karbon kaybını telafi ederler. Bunların kurusunu vermek çok faydalıdır.

Yeşil sebzeler, kabızlığı önler ve kalsiyum verir. Bunlarda manganez ve çelik de bulunduğundan kireç temin eder ve kan yapımına yardım ederler. Çok ekşi olmayan bütün meyveler serbesttir. Az çay verilir. Veremlilerin karaciğeri arızalı olduğundan, bunlara da alkollü içki vermemelidir.

Alkolik olanların karaciğerleri bozulur. Vereme çabuk yakalanırlar. Tedavileri de güçtür. Karaciğerleri, zehir temizleme vazifesini göremez. Safraları az lipoid çıkardığından vücutları mikroplara karşı dayanıksız olur. Bunlara, gıda zehirlenmesi az olan şeyler vermek lazımdır. Et çok verilmez. Bunların lipoid ihtiyaçları çoktur. Beyinli, ciğerli, ciğerci etleri ile sebze vermelidir. Hamur işi de verilir. Lipo, yağ demektir. Lipoid, yağa benzeyen demektir. Yağları eriten, eter, benzol, kloroform gibi sıvılarda eriyen kolloid cisimlerdir, yani kimyevi yapıları başka olduğu halde, fizik özellikleri yağlara benzeyen cisimlerdir. Fosfatidler, sterinler lipoiddir. Sinir hücrelerinde bulunan miyelin de, lipoidlerin karışımıdır.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“Tüberküloz / Verem hastaları nasıl beslenmeli?” için 1 yorum

Düşüncenizi belirtin