Trustrank çalışma sistemi

TrustRank  ile editörler tarafından birinci derecede güvenilen siteler işaretlenir.  Bu sitelere kök site denir ve bu siteden yapılan çıkışlarla diğer sitelere güvenilirlik puanı verilir. Örneğin, kök dizinden alınan birincil çıkış 100 puanındayken 100 puanlık siteden alınan çıkış link çıkışı 90 puan değerindedir.

Öncelikle artık kişisel, hobi olarak uğraşılan sitelerin kolay kolay Pagerank 5 üstüne çıkması ( özellikle Türkçe backlinkli sitelerde ) mümkün olmuyor.  Pagerank değerleri kurumsallaşmış siteler, devlet siteleri vb. sitelerde yüksek görünüyor.  Bu sayede  Google  kalitesiz backlinklerin önünü kesmiş oluyor.  Bildiğiniz üzere  Pagerank değeri ne kadar yüksek olursa,  backlinkin  etkisi o ölçüde katlanıp büyüyor.  Bu yolla  Google backlink  olayına az da olsa bir ciddiyet getirdi ve link değişimi ya da link satın alımı ile elde dilen linklerin önemsiz kalabileceğini webmasterlara iletti.

Trustrank’ın  gözlemlenen bir diğer etkisi sitelerin  Google  gözünde tek tek değerlenmesi ya da değerini kaybetmesi üzerine oluyor. Bu nasıl oluyor derseniz,  Google  botları siteleri gezerken belirli kriterler üzerinden, o siteleri puanlandırıp kendi içinde bir derece oluşturuyor. Bu derecelendirme,  sitenin yaşı ,  güncelleme aralıkları ,  özgünlüğü ,  yeni nesil tasarım  ve  kodlamaya sahip olması ,  hatasız kodlama  ile oluşturulması ( ayrı bir öneme sahiptir ),  sitenin kendi içinde linkleme yapısı  ( Google bot istediği her sayfaya rahatlıkla ulaşabilmeli ) ,  site içindeki anahtar kelime yoğunluğu , sitenin ulaşılabilirliği, site içindeki kelime yoğunlukları gibi daha sayabileceğimiz pek çok unsur  Trustrank’ı  arttırabilir veya azaltabilir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki : karşıdan gelen link kadar, linkin geldiği yer de önemlidir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin