Toplumsal tabakalaşma

Toplumsal tabakalaşma; toplum içinde arzulanan ve nadir olarak bulunan ödüllere, kaynaklara ve imtiyazlara ulaşma çabası.

Macionis’e (2008: 252-253) göre bir toplumda yaşayan bireylerin hiyerarşi temelinde sıralanması sistemi olan toplumsal tabakalaşma dört ilke temelinde oluşur:

  1. Toplumsal tabakalaşma basitçe bireylerin farklılığının yansıması değil, toplumun bir özelliğidir. Birçoğumuz sosyal durumumuzun çabalarımız ve yeteneklerimizle ilgili olduğunu ve kendi kaderimizi kontrol ettiğimizi düşünürüz. Ancak sistem sonuçta hepimizin yaşamını şekillendirmektedir.
  2. Toplumsal tabakalaşma nesilden nesile geçmektedir. Ebeveynlerin kendi sosyal konumlarını çocuklarına nasıl geçirdiklerine baktığımızda, tabakalaşmanın bireyden çok toplumun bir özelliği olduğu görürüz. Özellikle gelişmiş ülkelerde sosyal hareketlilik yani sosyal hiyerarşi içindeki pozisyonda bir değişme görülebilmektedir. Bu hareketlilik aşağı veya yukarı doğru olabilmektedir. Az sayıda da olsa Christina Aguilera ve Michael Jordan gibi bireylerin başarılarını görmekteyiz. Bazı kişiler iflas, iş kaybetme ya da hastalık gibi nedenlerden dolayı daha aşağı tabakalara düşebilmektedirler. Ancak çoğu insanın sosyal konumu yaşamı boyunca aynı kalmaktadır.
  3. Toplumsal tabakalaşma evrenseldir, fakat çeşitlidir. Toplumsal tabakalaşma her yerde görülmektedir. Bununla beraber neyin eşit olmadığı ve nasıl eşit olmadığı toplumdan topluma değişmektedir.
  4. Toplumsal tabakalaşma sadece eşitsizlikleri değil, aynı zamanda bu durumu meşrulaştıran inançları da kapsar. Herhangi bir eşitsizlik sistemi bazı kişilere sadece daha fazla imkânlar verilmesini sağladığı gibi, bu düzenlemenin hakça olduğunu da belirtir.

Toplumsal tabakalaşma; toplum içinde arzulanan ve nadir olarak bulunan ödüllere, kaynaklara ve imtiyazlara ulaşma çabası.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin