Taylor Swift Hakkında Bilmek İsteyeceğin Her Şey

 • 13 Aralık 1989 yılında Reading, Pennsylvania’da doğan Taylor Swift’in tam adı: Taylor Alison Swift. Taylor’ın adı, Amerikalı ünlü şarkıcı ve söz yazarı James Taylor’dan geliyor.
 • Annesi Andrea Swift, Taylor’ın adını seçerken özellikle unisex olmasını istemiş, çünkü büyüdüğü zaman kartvizitine baktıklarında erkek ya da kadın olduğunun anlaşılmasını istemiyormuş.
 • 13 Aralık’ta doğmasının etkisi vardır diye düşünüyoruz çünkü Taylor’ın uğurlu sayısı 13!
 • Müzik tutkusu çok genç yaşlarda başlayan Taylor, 11 yaşındayken Dixie Chicks ve LeAnn Rimes şarkılarını seslendirdiği bir demo CD oluşturmuş. Evine gelen bilgisayar tamircisi sayesinde gitarda 3 nota çalmayı öğrenmiş ve henüz 12 yaşındayken “Lucky You” isimli şarkısını bestelemiş. Taylor her zaman özellikle kendisine dair hikayeler anlatmayı sevdiğini söylüyor. Müzik de onun en iyi yardımcısı. Kendi sözlerini yazmayı tercih eden Taylor, henüz 11 yaşındayken LeAnn Rimes’ın “Big Deal” şarkısını seslendirerek yerli yetenek yarışmasını kazanmış.
 • Taylor’ın en sevdiği kitaplar; The Hunger Games and To Kill a Mockingbird. Hatta Hunger Games filmleri için yazdığı iki şarkı var: Safe and Sound ve Eyes Open. Taylor’ın 12 yaşındayken yazdığı ve 350 sayfalık hiç yayımlanmayan bir kitabı var. Onu yayımlamayı düşünmese de bir gün biyografisini yazmak istiyor.
 • Ünlü olmadan önce Taylor’ın ilk işi o kadar da parıltılı değildi. Ailesinin Noel ağacı çiftiliğinde herkesin bir görevi vardı ve Taylor ağaçlara dadanan böcekleri temizlemekle ilgileniyordu. Özellikle peygamber devesi yumurtalarını topluyordu. bir keresinde yapmayı unuttuğu için komşularının evini böcek bastığını da itiraf ediyor.
 • 12 Ekim 2013 Country Music Hall of Fame and Museum’da Taylor Swift Education Center’ı açtı. Eğitim merkezi için 4 milyon dolar bağışladı.
 • Erkek arkadaşlarıyla gündemden düşmeyen Taylor Swift, şarkılarını yazarken onlardan sık sık bahsediyor. Örneğin 2008 yılında Joe Jonas ile birlikte olan Taylor, 27 saniye süren telefon konuşmasında Jonas’ın ondan ayrılmasıyla yalnız kaldı. Bu ayrılık Last Kiss ve Forever and Always ve Holy Ground şarkılarına ilham oldu.
 • Son günlerde magazin gündeminden düşmeyen Taylor Swift, Kim Kardashian ve Kanye West tartışmalarının başladığı noktayı hepimiz biliyoruz. 13 Eylül 2009’da gerçekleşen MTV Video Müzik Ödülleri’nde, Taylor’ın ödül konuşması Kanye West tarafından kesildi. Taylor yerine asıl Beyonce’nin o ödülü hakettiğini savunan rapçi Taylor’ın başarısına gölge düşüremedi. Hatta Kanye’nin Twitter’da söylediğine göre Taylor Kanye’ye hiç kızgın değil, çünkü kendisini onun ünlü yaptığını söylüyor. Zaten bütün olay da Kanye’nin “I made that bitch famous” sözü yüzünden çıktı.
 • 2012 yılında Michelle Obama “The Big Help” ödülünü insanlara yardımı ve hareketleriyle ilham olması sebebiyle Taylor’a verdi.
 • Taylor Swift denince akla gelenler arasında ilk sırada kesinlikle uzun ve düzgün bacakları var. 1.78 metre boyunda olan Taylor’ın 1989 turnesine çıkmadan önce bacaklarını 40 milyon dolara sigortalattığına dair haberler çıkmıştı. Haberlerin çıktığı dönem Taylor, kedisi tarafından tırmalanan bacağının fotoğrafını çekip, kedisinin kendisine 40 milyon dolar borçlu olduğunu yazıp haberlerle dalga geçmişti.
 • Kariyeri ilkler ve rekorlarla dolu olan Taylor, pop yıldızı olmanın yanında gerçek bir iş kadını.

  Henüz 14 yaşındayken Sony/ATV’nin anlaşma yaptığı en genç söz yazarıydı. Aynı şekilde 20 yaşındayken Grammy Ödülü alan en genç müzisyendi. 26 yaşındayken Yılın Albümü Ödülü’nü ikinci kez alan ilk kadın müzisyen oldu. Fearless albümü en çok ödül alan country müzik albümü ve aynı albüm sayesinde ilk kez bir country müzisyeni MTV Video Müzik Ödülleri gecesinde ödül aldı.

 • Taylor’ın ünlü arakadaş grubunun en önemli isimlerinden biri süper model Karlie Kloss. Taylor, evinde bir odayı tamamen Karlie için ayırmış. Odanın içinde Karlie’nin en sevdiği atıştırmalıklar ve kendisinin duvara asılı resimleri var.
 • Taylor, “The Best Day” isimli şarkısını annesi Andrea Swift için yazmış olsa da artık konserlerinde bu şarkıyı seslendirmiyor. Hiçbir konserinde onu yalnız bırakmayan annesinin, bu şarkı her çaldığında ağlaması Taylor’ın bu kararı vermesinde etkili olmuş.
 • Taylor’ın üç yaş küçük kardeşi Austin, Swift ailesinin genlerini almış yakışıklı bir oyuncu adayı. 2016 ve 2017 yıllarında iki filmi vizyona girecek olan Austin ablasıyla harika bir ilişkiye sahip. Çoğu davette Taylor’a eşlik eden austin aynı zamanda her sorununda Taylor’a destek oluyor. Kanye West ile tartıştıkları sırada Austin, Instagram’da bir video paylaştı. “Bahar temizliği yapıyorum” diyen oyuncu, Kanye West tasarımı Yeezy botlarını çöpe atıyordu.
 • Taylor, annesi Andrea için yazdığı “The Best Day” isimli şarkısında kardeşi Austin’den “O benden daha iyi biri” diyerek bahsediyor.
 • Saturday Night Live şovunda kendi monoloğunu yazan ilk davetli oldu. Normalde SNL davetlilerin monologları konusunda çok titiz davranıyor. Fakat Taylor “My Monologue Song” ismini verdiği şarkısıyla gelince kimse ititraz etmmiş. Şarkıda o zamanlar Taylor’ı 27 saniyelik telefon görüşmesiyle terk eden Joe Jonas ve kavgalı olduğu Kanye West’i yererken, sevgilisi Taylor Lautner’a öpücük yollamıştı. Şarkı da Taylor’ın konuk olması da uzun süre gündemden düşmemişti. Şarkının sonunda Taylor; “Harika bir gece geçiriyoruz çünkü Kanye West burada değil.” demişti.
 • Taylor Swift’in ilk Instagram paylaşımı, büyükannesi Marjorie Finlay’e ait eski bir fotoğraf. Taylor ile benzerliği dikkate çeken Marjorie Finlay, torunuyla benzer kariyerler paylaşıyordu. Marjorie Finlay, tanınan bir opera şarkıcısıydı ve daha çok Singapur ve Tayland’da sahne almıştı.
 • Taylor’ın birbirinden sevimli iki kedisi var. Doktor Meredith Grey ve Dedektif Olivia Benson karakterlerinden ilham alarak aynı isimleri kedilerine veren Taylor, sık sık onlarla ilgili paylaşımlar yapıyor.
 • Taylor Swift’in sahip olduğu dört tane evi var. Biri New York’ta bir teras katı dairesi, Beverly Hills’te bir kır evi, Nashville’da teras katı dairesi ve son olarak Rhode Island’daki yazlık evi. Rhode Island’daki evi bilmeyen yoktur, ünlü 4 Temmuz partileri ve Tom Hiddleston ile öpüşürken yakalandığı fotoğraf o yazlık eve ait.
 • Her video klibi bir öncekinden daha büyük rekorlar kıran Taylor, bugüne kadar 19 Amerikan Müzik Ödülü, 7 Grammy Ödülü, 22 Bilboard Müzik Ödülü, 6 Country Müzik Birliği Ödülü kazandı.

  Bu ödüllerin yanında Taylor, 2016 yılında en çok kazanan ünlü oldu. 2015 yılındaki kazancını ikiye katlayan Taylor, 170 milyon dolar kazandı.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin