Subliminal mesaj

Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır.

Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın  bilinçaltını etkiledikleri ileri sürülmektedir.

Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Dizilerde veya filmlerde karakterlerin içtiği içecek markaları, kıyafetleri subliminal mesaj örneklerindendir. Bu tekniklerin amaçları, etkisi, kullanım sıklığı ve rekabet gibi konularda ahlaka uygunluğu konuları tartışmalıdır. Marka ve ürünlerin pazarlamasından toplumun ilgi, ihtiyaç ve algısını değiştirmeye kadar birçok konuda kullanılmaktadır. Bir kişiyi, kurumu ya da ürünü kötü göstermek için o şey ile kötü olan bir nesnenin aynı temada işlenmesi subliminal mesajın en yaygın kullanılma şeklidir. Şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde en bilinçli ve defansif kişiler bile bu mesajları ilk bakışta %100 olarak çözememektedir. Bu da toplumlarımızı yönlendirmeli reklamlara karşı savunmasız bırakmaktadır.

Subliminal mesajlar, fiziksel olarak insan gözüyle görülebilen ancak algı sınırlarının altında olması sebebiyle beyne sinyal göndermeyen ve dolayısıyla ancak bilinçaltının algılayabileceği türden mesajlardır. ses kayıtlarında da insanların, duyu eşiklerinin altında kaldığı için duyamadıkları ama aslında bilinçaltlarında işittikleri mesajlardır.

İnsan gözü doğası gereği saniyede ancak 24 kare görüntü görebilirken, bu mesajlar 25. kare görüntüsü şeklindedir. Subliminal mesajlar genelde işaret, ses ya da mesaj şeklinde gömülüdürler. Uygulama alanları filmler, fotoğraflar, reklamlar, müzik dosyaları ve videolardır.

Ülkemizde çok yaygın olmamakla beraber (hızla yaygınlaşıyor), bütün dünyada oldukça yaygın gizli bir pazarlama şeklidir. Olumlu ve aynı zamanda kötüye kullanıldığında olumsuz etkileri de olabildiği için hem Türkiye‘de, hem de dünyanın bir çok ülkesinde yasaklanmış olmasına rağmen, bu tür mesajları denetleyecek herhangi bir kurum da oluşturulmamıştır.

Mütemadiyen aralıklarla tekrar eden saliselik görüntüler, şekillerle verilen farklı mesajlar, çeşitli meditasyon mp3leri, sigarayı bıraktırma mp3leri, tersten dinlenince mesaj veren şarkılar gibi bir çok uygulama alanı vardır.

Coca-cola, Camel gibi markalarda, Walt disney filmlerinde ve The Fight Club filminde, örneklerine sıkça rastlayabilirsiniz.

Günlük yaşamdan: İnsan zihni nasıl etkileniyor


Geçen gün vesikalık fotoğraf çektirmem gerekiyordu. Eskiden takım elbise giyilip çekilirdi, orada ise bunun fotoğrafa sonradan photoshop ile koyulduğunu söylediler. İlk başta uyduruk olur diye tereddütle yaklaştım ama baktım güzel de duruyor, tamam dedim. Hem böyle daha hijyenik ve pratik oluyormuş. Neyse, fotoğrafı çektirdim ve çıktığında da fotoğrafa çok dikkat etmeden şöyle bir bakıp cebime koydum. Tuhaflık ise şurda başlıyor; aynı zamanda da o gün içinde takım elbise almam gerekiyordu. O günün akşamında bir mağazaya gidip çok fazla çeşit arasında kararsız kalıp bir kaç şeyi denedim ve sonunda birini satın aldım.

Daha sonra farkettiğim şey de şu oldu; o vesikalıkta kullanılan açık mavi gömleği, mor kravatı ve de aynı tonlardaki ceketi aldığımı fark ettim. Oysaki hiç farkında değilim. buna tam olarak subliminal mesaj denir mi bilemiyorum ama bilinçaltım bir biçimde o elbiseyi almam gerektiğini kodlamış meğerse. Tabi kasten olan bir şey değil bu, ama şurası gerçek ki, bize aitmiş gibi görünen nice tercihlerimiz aslında hiç bilmediğimiz veya farkında olmadığımız çok sayıda parametrenin etkisi altında, hiç bilmediğimiz bir bilişsel süzgeçten geçerek gün yüzüne çıkıyor.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin