Sokak dövüşü teknikleri

Şiddetli atak yapmak: Şiddet yüklü şu dünyada bir tehlike ile karşılaştığınızda ataklarınız (saldırınız) acımasız olmalıdır. Böyle bir durumda merhametli olmak saçmalıktır. Merhamet zalime değil mazluma yapılır;mazluma yapılması gerekeni ise zalime yapmak mazluma zulümdür.  Kendinizi ya da bir mazlumu savunduğunuz anda elinize bir fırsat geçtiğinde merhametli olursanız başka fırsat geçmeyebilir ve o zalim size merhamet etmemenin tadını çıkarabilir. Belki siz de başlangıçta yüreğinizde olan merhameti dayak yerken yitirirsiniz ama artık iş işten geçmiştir. Çünkü başlangıçta elde ettiğiniz fırsat ve mecal yoktur. Şiddetli atak şiddetli vuruşla karıştırılmamalıdır. Bu hasma hücum şiddetidir.

İmkansız bırakmak: Her ne yaparsanız yapın saldırganın artık vuracak bir takatinin olmamasını sağlayın. Bunun için ise kuvvet ve dayanma potansiyelini tükettirmek ,hareket kapasitesini bitirmek…gibi amaçları elde  etmelisiniz. Zihnen ve bedenen kilitlenmesini sağlamalısınız.

Uygun mesafeyi ayarlamak: Dövüş esnasında mesafe durumlarını kavramada profesyonelleşmelisiniz. Her mesafenin teknik ve taktiği kendine özgüdür. Mesafenin bazen açılması ,bazen kapanması ,bazen ise muhafaza edilerek bozulmaması gerekebilir. Hangisinin gerekeceği hareketlilik esnasında belli olur; başlangıçta belli olmaz.

Gözlerle odaklanmak: Dövüşürken gözleri hasımdan ayırmak beklenmedik hamlelerle karşılaşmanıza neden olabilir. Oysa ki doğru bir biçimde hasma odaklanmak bir prensip haline getirilmelidir. Doğru bir biçimde dediğimiz şey gözlerin hareket esnasında bile kapanmayıp hasmı daima görmesidir. Bunun için hasmın gözlerine ifadesiz bir şekilde bakmanızı  ve gözlerinizi yummamanızı öneririm.

Hayati noktaları hedeflemek: Dövüştüğünüz kişi düşmanınız olduğuna göre sizi öldürmeyi göze alabilir. Fakat düşmanınızda hayati noktalar taşımaktadır. Bu noktalara çok şiddetli vurulmadığında öldürmese bile etkisiz hale getireceği kesindir. Hayatınızın ortaya konulduğu ve başka çarenizin olmadığı bir dövüşte gözler, burun, gırtlak, kasık , sinirsel  noktalar, diz, kaval kemiği, güneş sinir ağı…gibi hayati noktalar hemen doğrudan doğruya hedef alınırsa gayet etkili olacaktır.

Hızlı ve sert vurmak: Atağınızın tesirsiz olması da söz konusu olabileceğinden ve belki de  bir kez daha vurma imkanı elde edemeyeceğinizden dolayı daha ilk vuruşunuz gayet hızlı ve sert olmalı ,mümkün mertebe ikinci bir vuruşu gerektirmemelidir. Bu nedenle vururken öylesine değil ,kendinizi vererek vurmalısınız.

Görmesini engellemek: Hasmınız sizi görmedikten sonra vuramayacaktır. O halde gözleri daha ilk elden hedefleyebilirsiniz. Görmeniz sizin için ne kadar önemli ise hasmınız için de o kadar önemlidir. O zaman hasım bu önemli görevden men edilmelidir.

Güçsüz bırakmak: Hasmınızın yapısını ,binasını yıkarak dağıtmalısınız. Dizine, kaval kemiğine ve hassas noktalara vurarak sakatlarsanız hasmınız mahvolur. Bu mahvoluş hasmınızın üst kısmını da işe yaramaz,iş yapamaz hale getirecektir. Amacınız bu atakla hasmı güçsüz bırakmak ,gücünü kullandırmamaktır. Hasmı kilitlemeksizin bunu geçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde hedeflenen kimse gücünü toparlayamaz,gücünü toparlayamayan  etkili olamaz.

Atağı derhal bastırmak: Mümkün olabildiğince çabuk bir şekilde hasmınızın atağını yolundan çevirmelisiniz ve yakınına girerek ona vurmalısınız. Burada hisleriniz devreye girerse refleks oluşturabilirsiniz. Hasmınız daha harekete başlarken ona mani olmanız onu bedensel olarak kilitlediği gibi  zihinsel olarak ta kilitleyecektir. Onun yakınında atak halinde  olmanız hem vurmanızı hem de sizi izleyememesini sağlayacaktır.

Yakın hedefe uzaktan vurmak: En uzun silahlarınızı en yakın hedeflere vurmak için kullanmalısınız. Yan tekme ile hasmın diz kapağına atılan tekmeyi buna örnek verebiliriz. Zira bu pozisyonda yan tekme atan kimseye hasmı yakın kaldığı halde kendi uzak kalır. Bu vaziyette iken hasmın kolları kısa kalır. Düz garddaki bir hasmın yüzüne yan gardda iken atılan bir yumruk ta misal verilebilir. Bu durumda hasmınız düz vaziyette olduğu için kolları kısa, siz ise yan vaziyette olduğunuz için kollarınız daha uzundur.

Eş zamanlı atak yapmak: Savunma ve ataklarınız aynı anda ,eş zamanlı olmalıdır. Mümkün mertebe blokajdan ziyade atakla savuşturma tercih edilmelidir. Bloke ve vuruşu aynı anda kullanarak da hasmı birden çaresiz bırakabilirsiniz. Eskivle atağa geçmenin en büyük faydası hasmın hislerini kullanarak reflekse geçerek size uyum sağlamasını güçleştirmesini ve zamandan kazandırması yani tek yol kullanmanızdır.

Dövüş duruşunu doğru almak: Ellerinizle vücudun üst kısmını korumalısınız. Mesafe ayarı ve ayaklarla alt kısmı korunabilir. Mesafe ayarını da dahil etmemizin sebebi ; tekmeler genelde uzak mesafelerde kullanılır ve mesafe uzak olunca bu mesafenin muhafazası sağlandığında hasmın ataklarını görmeniz mümkündür. Kesinlikle bloke ve savuşturma için vücudunuzu eğmemelisiniz. Aksine ,ayağınızla bloke aldığınızda elleriniz atak için harekete geçmeli ,yerinde (baş seviyede) boşuna bekletilmemelidir.

Ulaşamamasını sağlamak: Hasmınız size ulaşamazsa vuramaz. Bunu sağlamak için akıcı adımlarla ataklardan kurtulmalı ve mesafeyi kontrol altında tutmalısınız. Hareket edeceğiniz ya da atağa hazırlanacağınız zamana kadar mesafenin dış kenarında durmaya çalışmalısınız. Gardınızı yerine göre yükseltip alçaltmanız ,konsantrasyonunuzu dağıtmamanız …vs.. gibi hususlar mesafenizi muhafaza etmeniz için çok önemlidir.

Kombinasyon kullanmak: Sokak savunmalarında tek vuruşla dövüşmelerin bittiği oldukça nadir gerçekleşir. Fakat kombine atak yapmak gayet mümkündür. Ataklarınız  birbirini takip etmeye daima hazır olmalıdır. Böylece hasmı zihinsel olarak da çökeltir, tereddüde düşürürsünüz; saldırı ve savunma olanağı vermemiş olursunuz.

Fazlalık hareket yapmamak: Hasmınız sizi yakaladığında siz de onu yakalamaya (ve işi güreşe çevirmeye) çalışmamalısınız. Üstünüze doğru atladığında yakalamamalı ve derhal vurmalısınız. Jeet Kune Do’nun basitlik, sadelik, yalınlık istediğini hatırınızdan çıkarmayınız. Zamanınız ve hareketinizi boşa harcamadan ,israf etmeden kullanmalısınız.

Kısa mesafede kısa silah kullanmak: Çok yakın mesafede iken hasmın üst seviyesine tekme atmak ne kadar yanlış ise ,yakın mesafede alt seviyeye tekme atmak o kadar doğrudur. Yakın mesafede üst seviyeyi hedeflediyseniz kafa,diz,dirsek silahlarını kullanmalısınız. Hedefiniz yükseldikçe tekme uzaklaşarak atılır;hedefiniz alçaldıkça tekme yaklaşarak atılır.(Burada önceden bir hedef kestirmek anlamında söylemiyorum;zira hedef dövüşün akışıyla  belirlenir.) orta seviyede yumruk atan kol,yakın seviyede dirseğe döner. Tekme atmanın diz vurmaya dönmesi gibi.

Zihinsel sükuneti muhafaza etmek: Eğer hasmınızın bıçağı varsa kesme ihtimali de var demektir. Fakat  yine de şanslı olan psikolojik olarak hazır olan ve kontrolü  kaybetmeyendir. Korktuğunuz takdirde daha şanslı olacak değilsiniz. Zira korkunca telaş sebebiyle ne yapacağınızı şaşırırsınız. Bu şaşkınlık halindeyken daha şanslı olacak değilsiniz. Nasıl sizin  korkunuz hasmınıza cesaret veriyorsa ,eli bıçaklı olmasına rağmen korkmayışınız hasmı korkutabilir. Fakat eli silahlı olduğu için kaçmasa bile sizin korkusuzluğunuzun onda bıraktığı etki sebebiyle silahına rağmen rahat mücadele edecek bir psikolojiye sahip değildir. Zihinsel olarak ne kadar rahat iseniz ve hasmınız zihinsel olarak rahat değilse hasmınızı o kadar rahat alt edebilirsiniz.

Yere düşmemek: Mücadele boyunca dengenizi korumalısınız. Zira yere bir kez düşerseniz hasmınız bu en büyük fırsatı değerlendirmek isteyecektir. Yere düştüğünüz zaman saldırıda gerek savunmada hareket kapasiteniz kısıtlanacaktır. Mekanın sokak olduğunu düşünürseniz hasmınızın başka  bir arkadaşının da devreye girmesi hareket kapasitenizin sıfırlanması demek olabilir.

Kaygıya kapılmamak: Sokak savunması tecrübesi olmayanların en fazla karşılaştığı problem kaygıdır. Oysa ki kaygı,şüphe gibi cesaret kırıcı haller tehlikeyi hem arttırır hem çabuklaştırır.Tehlikeden korktukça tehlikeye yaklaşılır. Bu kaygıyı atmak istiyor ve teknik olarak ne yapacağınızı bilmiyorsanız en mümkün ve en acil yol hızla uygulanan tekrarlı yumruk yoludur. Yumruklamaya devam etmelisiniz.Ta ki, hasmın işini bitirene kadar.

Düşürmeyi değerlendirmek: Hasmınız yere düştüğünde tekmelemeye hazır olmalısınız. Hasmın tekrar kalkmasına ve siz sırtınızı döndüğünüzde doğrulmasına (kendine gelmesine) şans bırakmamalısınız. Tekmelerken ise ayağınızın yakalanmasına meydan vermemek için mesafeyi iyi ayarlamalı ve güçlü vurmalısınız. Tekmelerken toparlanmasına izin vermemek için ise aralıklı vurmamalısınız; soluk başına bir kaç tekme saydırabilmelisiniz.

İyice bitirmek: Hasmınızla oyun oynamıyorsunuz. Kaybedecek vaktiniz de yoktur. Ekstra zamana ihtiyacınız da yoktur. Ortada bir dövüş vardır ve bu iş biran önce sizin galibiyetinizle nihayetleşmelidir. Hasmınızın baygın yada ölü rolü yapıp yapmadığından bile emin olmalısınız. Bu nedenle belirli bir mesafe uzaklaştıktan sonra ara ara arkanıza bakmalısınız. Fakat asıl olan kesinliktir. Kesinlik için ise oyalanır gibi dövüşülmemelidir. Her hamleniz etkili olmak üzere çıkmalıdır. Hasmınızın mağlubiyeti nispetinde galipsiniz.

Yarım bırakmamak:  İşin temeli, yarım yamalak değil, işi tam halletmek. Bu sadece , dövüş için değil ,her iş için geçerli bir kaidedir. Dövüşte yarım bırakılan iş yarım bırakanın mağlûbiyetiyle nihayetleşebilir. Sürprizlere ve karambollere olanak tanımamalısınız. İki yarım adam bir tam adam etmez. İki yarım dövüşçü tam bir dövüş sergilemez ve daha iyi olan değil, daha şanslı olan kazanmış olur. Bilmeyerek daha uygun bir vuruşla galip olanlar olmuştur. Oysa ki siz işi şansa bırakarak değil ,ustalıkla başarmalısınız. İşte bunun için siz hangi  önemli noksanlarınız varsa tamamlamalı ve tam bir dövüşçü olmalısınız.

Bitince oyalanmamak: Hasmınızın işini bitirdiğinizde bulunduğunuz yeri terk etmelisiniz. Orada durarak poz vermenin anlamı yoktur. Galip olmak galip ayrılınca belirginleşir. O halde oradan ayrılın. Her zaman için sürprizlere hazır olmak ,sürprizler oluşturmayı gerektirmez. Yenik bir hasmın sürpriz oluşturması hiç olmamış bir şey değildir. O halde tehlikeden uzaklaşmanın ilk aşaması hasmı mağlup etmek ;ikinci aşaması ise uzaklaşmak, gitmektir.

Daima hazır olmak:  Bela aramamalısınız; fakat orada olduğunu bilmelisiniz. Yani daima hazır olmalısınız. Dövüşün ne zaman, nerede, ne şekilde, nasıl bir nedenle ve hangi şartlar altında başlayacağı hiç belli olmaz. Aşırı derece tıka basa yemek yediğiniz bir anda da gerekebilir. Oysa bu vaziyette dövüşmek dezavantajdır. O halde tıka basa yememek de bir hazır oluştur. Tehlikenin sizi nerede ve ne halde bulacağı madem ki  belli değildir, o halde siz onu her yerde ve her halükârda bekleyiniz.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin