Seks işçisi

Seks işçisi, cinsel hizmet sunarak para kazanan kişidir. Seks işçisi terimi zaman zaman fahişelik ile eş anlamlı kullanılsa da akademisyenler “seks işçisi”ni seks endüstrisinde yer alan -striptizciler, porno oyuncuları, telefonla seks çalışanları- insanların bütününü kastedecek şekilde kullanır (Ronald Weitzer 2000).

Bu kavramı genelde feminist akademisyenler ve yazarlar da,  erkekegemen  toplumun fahişe sözcüğüne yüklediği kötü yan anlamlara tepki olarak, bu insanların emeğine saygılarını göstermek için “fahişe” yerine “seks işçisi” terimini kullanmaktadırlar.

Ülkeye, bölgeye göre seks işçilerinin yasal statüleri değişebilir. Bazı yerlerde bu aktivitelerin bazıları yasalken bazı yerlerde yasadışıdır (örnek: bazı ülkelerde fahişelik devlet kontrolü altında yapılırken, bazı ülkelerde de tamamen yasadışıdır).

Hollanda ,  Belçika  ve  Türkiye  gibi ülkelerde fahişelik için ayrı sokaklar veya evler tahsis edilmiştir ve kısmen yasaldır. Gelişmiş ve fahişeliğin yasal olduğu ülkelerde de dahil seks işçileri genellikle kötü muameleye maruz kalır.

Irkına veya milletine göre bar sahipleri seks işçileri arasında ayrım yapabilir, müşteriler onların parasını vermeyebilir, hatta kimi zaman dayak ve ölüm gibi şiddetli sonuçlarla karşılaşabilirler.

Seks işçisi diğer çalışan insanlar gibi temel insan ve emekçi haklarına sahip olmayı ister (Weitzer 1991).  Kanada Seks Emekçileri Derneği  seks işçileri için ülkedeki düzenlemenin diğer iş dallarına göre daha ağır, işe alınma/çıkarılma gibi konularda korumanın yetersiz, profesyonel dernek kurma hakkının daha zor olduğunu söyler.

Hollanda ,  Almanya  ve  Yeni Zelanda `da seks işçileri devlet tarafından tanınır ve diğer ülkelere oranla daha sıkı korunur. Bu koruma gerek işçilerin gerekse müşterilerin daha rahat ve tehlikeli hareket edebilmesinin (örnek:  kondom  kullanımı, cinsel saldırı) önüne geçmektedir.

Büyüyen  seks turizmi  ise seks endüstrisi için bir sorun halindedir. Özellikle reşit olmayan çocukların yasadışı biçimde çalıştırılması ve dağıtılması (özellikle  Kosta Rika  ve  Tayland ) ciddi bir sorundur. Yasal seks turizmi ise kimi şehirlerin ekonomisine katkıda bulunmaktadır ve bu bölgeler bu yönleriyle bilinir, turist çeker.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin