Sarılık hastaları nasıl beslenmeli?

Yağsız süt, yağlı peynir, gravyer peyniri yemelidir. Yumurta az yemeli ve rafadan olmalı, yani az pişmelidir. Hamur işi, pirinçli, patatesli yemelidir. Pişmiş salata, sebze yemeklerinin çoğu iyidir. Fakat, kuzu kulağı, ıspanak, semiz otu yememelidir. Her olgun meyve, kızarmış ekmek, beyaz tereyağı iyidir.

Yemek - Beslenme
Yemek – Beslenme

Vita yağı, sana yağı, margarin gibi yağlar, tereyağının yerini tutamaz. Evet bunlar, hakiki yağdır. Fakat, sıvı yağlardaki oleik asit gibi çok karbonlu büyük moleküllerin, nikel katalizörü ile hidrojen verilerek doyurulması ile yapılıyorlar. Oleik asit, stearik asit haline dönerek katı yağ, don yağı oluyor. On sekiz karbonlu, büyük yağ molekülleri, sindirim mayaları tarafından kolay parçalanamıyor. Güç hazım oluyor. Tereyağındaki tri bütirin esteri ise, küçük molekül olduğundan çabuk hazım oluyor. Bundan başka, tereyağı emülsiyon (sübye) halindedir. Mayalar, tereyağı zerrelerini kolay hazım ediyor. Katılaşdırılmış yağlar ise, sübye halinde değildir. Beden sıcaklığında ergimiş hale gelmiyor. Zerreler halinde dağılmış olmadığından mide ve bağırsaklarda, taş parçaları gibi katı kalıyorlar. Ancak, yüzeylerinden aşınarak güç hazım oluyorlar.

Yasak olanlar: İç yağı, yağlı et, bayat et, deniz ve av hayvanları, etli hamur işleri, tahin, lahana, ıspanak, semizotu, kuzukulağı, şalgam, baharat, bayat peynir yasaktır. Yalnız öğle yemeğinde, yağsız et, kebap, tavuk, yağsız taze balık, dil yiyebilir. Kuru sebze yemeği, çay, kahve yasaktır.

Şekerli ve pastalar yemelidir. Karaciğer hülasası iğnesi yapılır. Sabah ve akşam bir kahve kaşığı (Sel le Karlsbat) bir bardak soğuk suda eritip içilir. Sıcak su ile içmek, kabza karşı çok faydalıdır. (Bilsan) hapları safra yollarını temizler.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“Sarılık hastaları nasıl beslenmeli?” için 3 yorum

  1. Benim esimde o hastaliga yakalandi onceden varmis doktorlar tedavi edilcek kadar cok degil demis ve takip etmemis bugun sarilik oldugunu ogrendik napmamiz gerekir ne yemeli icmeli???

    1. Nasıl beslenmesi gerektiği konusunu yukarıda belirttik. Bunların dışında uzman doktorun verdiği tavsiyelere uyun. Hastalık belirtileri az olsa da takip edilmeli çünkü görüldüğü gibi yalnızca hasta olan kişinin değil çevresinde bulunan, onu seven herkesin hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

Düşüncenizi belirtin