Saparmurat Türkmenbaşı

Saparmurat Atayeviç Türkmenbaşı (Niyazov)  ( Türkmence : Saparmyrat Ataýewiç Türkmenbaşy Nyýazow), ( 19 Şubat 1940 – 21 Aralık 2006 ). 1991 – 2006  yılları arasındaki 15 yıl boyunca Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı görevinde bulundu.

Yaşamı ve siyasi aşama, başarı ve uzmanlıkları


Saparmurat Niyazov  1940  yılında bir işçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası  II. Dünya Savaşı’nda öldürüldü. Ailesinin diğer fertleri, 6 Ekim 1948  yılında meydana gelen  Aşkabat  depreminde öldü. İlk önce yetimhanede, sonra uzak aile fertlerinin evinde büyüdü.

Leningrad Teknik Üniversitesi ‘nden Enerji mühendisi unvanı ile mezun oldu. Bundan sonra  Aşkabat yakınlarındaki Bezmein enerji tesislerinde çalıştı. Daha sonra  Komünist Parti  üyesi oldu.  1985  yılında Türkmenistan Milletvekilleri Konseyi Başkanlığı’na atandı. Daha sonra Türkmen Komünist Partisi’nin Merkez Komite I. Sekreterliği’ne seçildi.  13 Ocak   1990  tarihinde Cumhuriyetin yüksek yargı organı olan Yüksek Sovyet başkanlığına atandı.

Cumhurbaşkanlığı dönemi

27 Ekim   1990  günü yapılan seçimlerde  Türkmen Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ‘nin ilk Cumhurbaşkanlığına seçildi.  27 Ekim   1991 ‘da  Türkmenistan Sovyetler Birliği ‘nden bağımsızlığını ilan ettikten sonra cumhurbaşkanlığı görevine devam etti.  21 Haziran   1992  yılında yeni bir anayasanın kabulü için yapılan yeni cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyları aldı.  22 Ekim   1993  tarihinde kendisini  Türkmenbaşı  ilan etti. Bu tanımı bir çeşit soyadı gibi kullandı.

Türkmenistan  dünyanın en büyük  doğal gaz  rezervlerinden birine sahiptir. Türkmenbaşı; halka su,  doğal gaz  ve elektriğin ücretsiz olarak dağıtılmasını sağladı.

Kalp ilacı kullandığı bilinen Türkmenbaşı, yapılan resmî açıklamaya göre,  21 Aralık   2006 ‘da yerel saatle 01:10’da (20:10  GMT ) kalp krizinden öldü.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin