Şansölye

Şansölye, Roma İmparatorluğu mirası üzerinde kurulmuş çeşitli ülkelerde değişik zamanlarda değişik anlamlarda kullanılmış bir görev isimlendirmesidir. Bugün ise en bilinen manasıyla Almanya ve Avusturya’da (Türkiye’deki başbakanlığa denk düşen) hükümet başkanlığı makamıdır.

Almanya Şansölyesi

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin hükümet başkanıdır. Bakanları ve hükümet politikasının ana hatlarını belirler. Pratikte en güçlü Alman politikacıdır. Buna karşın protokolde devlet başkanı ve parlamento başkanından sonra üçüncü sırada yer alır. Almanya Federal Meclisi (Bundestag) tarafından seçilir ve parlamentonun yasama dönemi süresince sadece güven oyu yoklaması sonucu görevden alınabilir.

Avusturya Şansölyesi

Şansölye (Bundeskanzler) Avusturya’da federal hükümetin başı ve Avusturya Cumhuriyeti hükümet lideri olarak ülkenin en yetkili politikacısıdır.

Almanya’dan farklı olarak Avusturya şansölyesinin bakanlar karşısında emir ve direktif yetkisi, hükümet politikasının ana hatlarını belirleme gücü yoktur. Anayasaya göre hükümetin diğer üyeleriyle yasal olarak eşit statüdedir. Bununla birlikte bakanların görevden alınması için devlet başkanına öneride bulunabilir. Ayrıca genellikle hükümet partisinin başı olarak pratikte önemli bir etkiye sahiptir.

Şansölyenin atanması teorik olarak tümüyle devlet başkanının özgür tercihine bağlıdır. Pratikteyse Millî Meclisteki (Nationalrat) çoğunluk ilişkilerinin dikkate alınması gerekir. Şansölye devlet başkanına atanacak diğer hükümet üyelerini önerir. Yemin töreniyle birlikte gerek hükümet, gerekse de şansölye doğrudan göreve başlar, parlamentonun onayı gerekli değildir. Bununla birlikte parlamento hükümet aleyhinde her zaman güven oylaması yapabilir.

About these ads

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin