Protein tozu

Pek çok çeşidi bulunan sporcu supplementleri (ek besinler) ürün grubunun en önemli ve en çok kullanılan alt türlerinden birini oluşturan Protein tozları, dünyada pek çok insan ve sporcu tarafından kullanılmaktadır. Genellikle kişilerin günlük protein ihtiyaçlarına erişmelerinde kolaylık sağlaması açısından kullanılan protein tozu ve benzer türevdeki protein supplementleri, proteinlerin kas gelişimindeki etkisi yüzünden özellikle sporcular tarafından tercih edilmektedirler. Bunun yanı sıra ise, kanser hastaları, kas kaybına sebebiyet veren çeşitli hastalıklar vb. durumlarda da, hastaların beslenmelerine ek olarak destek vermesi açısından kullanılmaktadır.

Whey Protein

Protein tozu grubunda akla ilk gelen ürün türü Whey protein’dir. Whey, Türkçede peyniraltı suyu tozu olarak da bilinir ve peynir üretimi sırasında ortaya çıkan bir takım protein içeriği yüksek maddelerin, çeşitli kimyasal işlemleden geçirilerek saflaştırılması ve konsantre edilmesi ile üretilir. Dünyada en çok kullanılan protein supplementi türü Whey Protein’dir.

Diğer Protein Türleri

Yumurta Proteini

Doğada bulunan en “tam” protein kaynaklarından biri olan tavuk yumurtası kullanılarak üretilen bir protein supplementi türüdür. Biyolojik açıdan en “bütün” protein türlerinden biri olarak bilinir.

Kazein / Süt Proteini

Sütün içerisinde (özellikle tam yağlı İnek sütü) bulunan ve diğer çoğu protein türünden, daha yavaş sindirilmesi ile ayrılan bir protein türüdür.

Soya Proteini

Soya içerisinde bulunan protein türüdür, pek çok yaygın kullanımı bulunsa da pek çok insanda alerjiye sebebiyet verebileceği için özellikle üreticiler ve bu tür proteini ürünlerinde kullanan firmalar tarafından genellikle içerikte bulunduğu konusunda uyarılar, ürün kutularında bulunmaktadır.

Sağlığa etkisi

Her ne kadar protein kendi başına sağlık açısından oldukça önemli bir yapıtaşı ve her insan vücudunun belirli miktarlarda ve çeşitlilikte ihtiyaç duyduğu bir madde olsa da, ek protein besinlerinin kullanımı konusunda sağlık açısından oldukça büyük tartışmalar bulunmaktadır. Fakat bu konuda insan sağlığı üzerine yapılan araştırmalar, aşırı miktarda olmadığı sürece, insan sağlığı üzerinde protein supplementi kullanımının büyük ölçüde tehlikeli olmadığı sonucuna varmışlardır (önceden sağlıklı bireyler üzerinde yapılan testler doğrultusunda)

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin