Pokémon GO, Türkiye’den nasıl oynanır?

Pokémon GO‘da daha önce olmayan Intel işlemci desteği 0.29.2 sürümü ile geldi. Artık Intel işlemcili telefon sahipleri de Pokémon Go oynamanın zevkine varabilecek.

Sıkça sorulan sorular


Uygulamayı nasıl yüklerim

Oyun Türkiye App Store veya Play Store’da şu an için yoktur ! Yine de resmi olmayan yollarla indirebiliyoruz.

Android için: En güncel “.apk” dosyasını bu linkten edinebilirsiniz.

iOS için: App Store Yeni Zelanda hesabı açarak indirebilirsiniz. Ya da @NamelessWonder nickli arkadaşımızın çözümünü deneyebilirsiniz:

“Bu linke tıklayın http://ios.hipstore.mobi/app/Pokemon-GO/1000007852 Buradan indir deyince bi kaç onay kutusu geliyor ardından ana ekranda uygulama yüklemesi görünüyor. Oyunu açmaya çalışınca güvenilmeyen kaynak vs gibi bir uyarı veriyor, onun için de Ayarlar-Genel-Profiller ve Aygıt Yönetimi’ kısmına giderek Pokemon GO için izin veriyoruz, yeni hesapla falan uğraşmadan açılıyor.”

S: Oyun Türkiye Play Store ve App Store’a ne zaman gelir ?
C: Oyunun yapımcılarından biri şöyle bir tweet atmış:

“NianticLabs yapımı Pokémon GO oyunu şimdiden bazı ülkelerde çıktı, Amerika’da bugün gibi, diğer ülkelerde de hafta bitiminde çıkabilir.”
Kaynak

Not: Gelmedi, beklemedeyiz.

S: Şimdi oyunu .apk olarak veya Yeni Zelanda App Store’dan indirsem, oyun resmi olarak çıkınca hesabıma ne olur?
C: Öncelikle söyleyeyim, bazı arkadaşlar “biz korsan oynamış oluyoruz şu anda, ileride bu hesabımla oynayabilecek miyim?” tarzı endişelere düşmüşler. Yahu adamların sizin hesaplarınıza bir şey yapacağını hiç mi hiç sanmıyorum. Ama hesapların hepsi sıfırlanabilir, orayı bilemeyiz.

S: Hangi Android sürümlerini destekliyor?
C: Android 4.4 ve üzeri

S: Oyun ne kadar internet harcıyor?
C: 1 saatte 3-10 mb arası

S: İnternetten indirilen “.apk” dosyasını yüklemeye izin vermiyor, ne yapmalıyım?
C: Ayarlar-Güvenlik sekmesinden bilinmeyen kaynaklara izin veri işaretlemeniz gerekiyor.

S: “.apk” dosyası paket ayrıştırma hatası veriyor, ne yapmalıyım?
C: Bunun 2 sebebi olabilir. Birincisi, indirdiğiniz “.apk” dosyası bozuk olabilir ya da indirirken bir hata oluşmuştur. Tekrar indirmeyi ya da farklı bi siteden indirmeyi deneyiniz. İkincisi, android sürümünüzün yetersiz olması. Yukarıda belirttiğimiz gibi oyun için Android sürümünüz en az 4.4 olmalı. Ayarlar-Hakkında sekmesinden Andorid versiyonunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer 4.4 altında ise ya root yapıp custom rom kurarak oyununu çalıştırabilirsiniz (sistem özellikleri yetersizse işe yaramaz, sadece kurmuş olursunuz, oynayamazsınız yani. Ama cihazı 4.0 olan arkadaşların çoğunun çalıştırabileceğini düşünüyorum.)

S: “GPS Signal Not Found” hatası veriyor, ne yapmalıyım ?
C: Ayarlar-Geliştirici seçenekleri sekmesinden sahte konumları kapatın ve Ayarlar-Konum sekmesinden konum belirleme ayarını en yüksek yapın.

S: Pokeball’um bitince ne yapacağım?
C: Level atladıkça veya Pokestop bölgelerine giderek Pokeball elde edebilirsiniz. Bunun dışında oyun içi satın alım da yapabilirsiniz.

S: CP nedir?
C: Basit bi açıklama ile “Pokémon’un gücü diyebiliriz. Ayrıntıya inmek istersek @Aswattha hocamın mesajı aşağı yukarı doğru diyebiliriz: “Hocam anladığım kadarıyla savaştaki gücümüz. Saldırı, savunma Ve özel yeteneğin gücünü kapsıyor. Ne kadar yüksek olursa o kadar güçlü Ve atak başına daha fazla hasar sağlıyor. Karşıdakiyle saldırı hızıyla cpsi aynı ise aynı miktarda hasar veriyor. Pokemon türleri de etkili oluyormuş savaşta. Su pokemonu ateş karşısında daha avantajlıymış. Savaşta cp kadar saldırı hızı da önemli bir faktörmüş.

Bir de XP ve level arttıkça yakalayacağımız pokemonların da cpsi yükseliyor. Ama istisnalar da olabilir. Ve iki aynı pokemonun cpsi aynı olmuyormuş.

Umarım yanlış bilgi olmamıştır. Benim az çok anladığım bu oldu cpden.”

S: Kullanıcı adımı veya takımımı nasıl değiştirebilirim?
C: Kullanıcı adı sadece kişi gerçek ismini veya onu andırabilecek şeyler koymuşsa değiştirilebilir. O da buradan oluyor. Maalesef şu an için takım değiştiremiyoruz. Buraya bir uyarı eklemek istiyorum. Sakın “o zaman hesabımı silip yeniden açarım” diye düşünmeyin ! Hemen bir sonraki soru-cevabı okuyun.

S: Pokémon GO hesabımı nasıl silebilirim?
C: Öncelikle belirteyim: Hesabınızı silebilirsiniz ancak o Google veya Apple hesabı ile tekrar bu oyunu oynayamazsınız. Oyunu temelli bırakacaksınız ve bundan eminseniz silin. Onun için de buradan destekle iletişime geçebilirsiniz.

S: Oyun sadece Pokemon toplama üzerine mi kurulu?
C: Tabi ki hayır GymCenter’larda kapışabiliyoruz, onu geçtim, GymCenter’ları ele geçirip sahibi olabiliyorsunuz.

S: Evin içinde yürüyorum ama karakterim hareket etmiyor ve illa bizim mi hareket mi etmemiz lazım?
C: Evin içinde 1-2 adım belki ilerlersin. Ve evet, illa hareket etmeniz lazım ve bunun değişmesini istemek mantıksız çünkü oyunun olayı, onu diğer oyunlardan ayıran özelliği bu.

S: CP’si düşük olan Pokémon’u yakalamalı mıyım?
C: Evet. Şöyle ki, aynı tür Pokémonlar’dan düşük olanları Transfer edip o türün Candy’sini alabilirsiniz, CP’si yüksek olanı da bu sayede Evolve edersiniz. Aynı türü yakaladığınızda sanırım 3 Candy veriyor (değişiyoe olabilir, emin değilim ama veriyor). Transfer edince de 1 tane veriyor. Böyle böyle Evolve için yeterli Candy’i toplamış oluyorsunuz. Hatırlatmakta fayda var; Candy’ler karaktere özel. Pikachu Candy, Evee Candy gibi. KaraterAdı Candy

S: Pokestoptan item alınca daha sonra tekrar deneyiniz benzeri bir şey yazıyor. Ne kadar sürede bir item toplayabilirim ?
C: 5 dakikada bir toplayabilirsiniz. Tabi bu süre aynı Pokestop için geçerli. İsterseniz atlayın arabaya tüm şehirdeki Pokestoplar’dan toplayın itemleri, sorun yok.

S: Egg (Yumurta) çıksın diye şu kadar km arabayla dolaştım ama yumurtam çıkmadı, sebebi nedir?
C: Oyun buna karşı bi önlem almış. Hız limiti var. 20 km/s olmazı lazım.

S: Incubator sınırsız gözüküyor ama 1 yumurta koyabiliyorum, neden?
C: Oradaki sınırız, “sınırsız kullanım” anlamına geliyor. Aynı anda 1 yumurta koyabilirsiniz. Ama Shop’tan Incubator almanız da mümkün, fakat birkaç kullanımlık oluyorlar.

S: Takım kurma var mı? C: Takım kurma yok, takım var. Yani şöyle; klan mantığı yok, 5 level olduğunuzda ve GymCenter’a gittiğinizde takım seçmeniz isteniyor. Mavi, Kırmızı ve Sarı olmak üzere 3 takım var. Takımınızı seçtikten sonra değiştiremezsiniz. Aslında klan mantığı olsa da bi “DH PokeTeam” kursak fena olmaz

S: Oyun Türkiye’de yok mu?
C: Bu yazıyı yazdığım 7 Temmuz tarihinde oyun Türkiye Play Store ve App Store’da bulunmamaktadır. Android kullanıcıları “.apk” dosyası indirerek, iOS kullanıcıları ise Yeni Zelanda hesabı açarak oyunu rahatlıkla oynayabilirler

S: Pokemon toplama sınırı var mı? C: Evet, en fazla 250 Pokemon; 9 yumurta toplayabilirsiniz.

S: Lucky Egg nedir ?
C: Kullanıldığında 30 dakika boyunca 2 kat XP kazanmaya yarayan item.

S: Lure nedir ?
C: Incence iteminin Pokestop versiyonu desek yanlış olmaz sanırım. Seçtiğiniz Pokestop’ta Pokémon sayısı artıyor. Güzel yanı ise başkaları da faydalanabiliyor. Lure itemi kullanılan Pokestop pembe rengini alıyor.

S: Lure Event nedir ?
C: Öncelikle yukarıdaki soru-cevaptan “Lure” iteminin açıklamasını okuyunuz. Lure Event ise birden fazla kişinin bi Pokestop’ta toplanıp sırayla Lure itemini aktifleştirip yardımlaşması olayına deniyor.

S: Türler bi işe yarıyor mu? Su Pokemon’u gerçekten su da mı bulunuyor?
C: Bu soruya @fawkessa hocamın özelden yazdığı mesaj ile yanıt vereceğim, ben denemedim çünkü: “Su yakınında su pokemonları çıkıyor, vb aynı şekilde. Benim bulunduğum yerde yaklaşık altı adet pokestop olduğu için rahat oldu baya.” Cevabımız evet. Yani evde oynayarak çok bir şey beklemeyin. Pokestop bölgelerine gidin. Oyunun olayı bu zaten

S: Bu hatayı alıyorum, ne yapmalıyım?
C: Telefonunuz AR modu desteklemiyor. Aşağıda da bahsettim bu moddan. Kapatarak kamera görüntüleri olmadan oynayabilirsiniz. Telefonunuz bu modu destekliyor mu, desteklemiyor mu Eze VR programı ile kontrol edebilirsiniz.

S: Pokestop nedir?
C: Haritada belirlenmiş bu noktaların yanına gelip fotografı döndürdüğünüzde genelde 3 poketopu, eğer 5leveli gecmişseniz potion, egg gibi eşyalar düşüyor.

S: Gym nedir?
C: Buraları 3 takımdan biri olarak ele geçiriyorsunuz. Ele geçirmek için savaşıp yenmek, ardından da oraya pokemon bırakmanız lazım.

S: Gym ne işe yarar?
C: Gymden kazandığınız kalkanları shoptan altın ve stardusta çevirebiliyorsunuz.Ancak günde 1 kere cevirebildiğiniz için birkaç yeri ele geçirip öyle istemek lazım.

S: Gyme bıraktığım pokemon geri gelir mi?
C: Biri orayı ele geçirdiğinde pokemonunuz size geri dönüyor.

S: Ben zaten mavi takımım, yanımdaki gymi maviler ele geçirmişler ne yapmalıyım?
C: Siz de gidip oraya güçlü bir pokemon bırakın ve defansa yardım edin, size de kalkan bonus gelsin.

S: Egg nedir?
C: Incubator e koyuyorsunuz 5km yuruyunce çatlayıp pokemon düşeceği söyleniyor. Ilk incubatorunuz sınırsız kullanım, pokestoptan düşen inkubatorler 3 kullanımlık aynı anda birden fazla yumurta çatlatabilirsiniz.

S: Pokemonumu gyme bırakamıyorum?
C: Full canlı olması gerekir, potion kullanmalısınız.

S: Incense nedir?
C: Etrafınızdaki Pokemonları size doğru çeker yarım saatlik kullanımdır, başlangıçta 2 adet verir.

S: Ne sıklıkla pokemon çıkıyor?
C: Parkta yürürken hemen hemen 3 dakikada bir pokemon çıkıyor.


Oyunu oynamaya başlayalı 1 gün bile olmadı. Fakat kafasında temel konularda bile soru işaretleri olan arkadaşları görünce, bi tanıtım yazısı hazırlayayım dedim. Umarım faydalı olur.


 

Ana ekrana, haritamıza bir bakalım:

– Sağ üstteki pusula simgesi ile, nasıl açıklasam bilemedim, haritaya bakış açınızı sabitleştirebilirsiniz. Yani haritayı döndürüp etrafa baktıysanız o simgeye tıklayınca kafanız haritanın neresine doğru dönükse o şekilde ayarlıyor doğrultuyu.

– Sağ alttaki simgemiz, “nearby”, yakınlardaki Pokemonlar’ı bulmamızı sağlıyor. Karaktere tıkladığınızda dedektör misali aramaya başlıyorsunuz. Oradaki adım sayısı uzaklık. Siz yaklaştıkça azalacak fakat hangi yöne gitmemiz gerektiğini göstermiyor. Bir nevi sıcak-soğuk oyunu oynamak gibi bir şey olacak. Pokémon Pokedex’e kayıtlıysa Nearby’de renkli görünür. Twitter’da da şöyle bir şey paylaşılmış:

– Sol attaki profiliniz, geçtim burayı her online oyunda var bu

– Haritadaki mavi yerlere gelelim: Buradan Pokeball (bitince ne yapacağız diyen arkadaşlara) ve çeşitli itemler toplayabiliyoruz. Bu arada benim pokestoplarımdan biri Esenyurt camisiymiş Aşağı yukarı 5 Pokestop var benim yakınlarımda. Park ve camilerden oluşuyor. Sanırım kalabalık yerlere göre belirlenmiş.

– Resimde mavinin yanındaki büyük simge (rengi değişkenlik gösteriyor) GymCenter oluyor. İşte çoğu kişinin “Oyunda sadece pokemon mu topluyoruz?” sorusunun cevabı burada . Burada karşılaşmalar oluyor. Hatta GymCenter sahibi falan olabiliyormuşsunuz, biri size meydan okur ve yenerse yeni sahibi o oluyormuş. Bu arada belirteyim, GymCenter’ı kullanabilmek için en az 5 level olmanız gerekiyor.


 

Ortadaki pokemon simgemize gelelim:

– Settings: Hepimizin bildiği oyun ayarları. Ama yine de belirteyim, “Battery Saver” diye bir seçenek var, şarjdan şikayetçi olan arkadaşlara duyurulur. Telefonu cebe atınca ekran kararıyor ve pokemon falan görülürse size haber veriyormuş.

Tips: İpuçları, anlattığım bazı şeyleri de burdan okudum zaten, geçiyorum.

Pokedex: Yakaladığımız ve gördüğümüz pokemonlarla alakalı bize bilgiler veriyor. Bakın siyah bir simge var, önceki ekran görüntülerimde dikkat ettiyseniz o pokemon haritada vardı, CP’si az diye yakalamadım. Bakalım ne bilgiler veriliyor:

Sadece isim, kaç kere görüldü, kaç kere yakalandı bunlar yazıyor.

Bir de yakalamış olduğum Bulbasaur’a bakalım:

Kütle, yükseklik, tür bilgisi falan veriyor. Benim merak ettiğim kısım burada: Sen bu türleri yazmışsın da, bir işe yarayacak mı? Biz köyde falan kapışsak mesela, Pokemon’umuz avantaj sağlayabilecek mi

Bir de özelliklerinde yanlış anlamadıysam yağmur yağınca sırtındaki şeyin büyüdüğü yazıyor. Bu da benim için başka bir merak konusu, bunu temsili mi yazdılar yoksa oyunun hava durumu sunucularıyla bi etkileşimi olabilir mi? Adamlar Google’dan harita verilerini alıp birebir sokakları yerleştirmiş oyununa, hava durumu neden olmasın?

Hemen aşağısında da karakterin gelişim evreleri var:

– Shop: Market. Item falan alıyoruz işte

– Pokemon: Pokemonlarımız ve yumurtalarımız. Yumurtam yok, Pokemon kısmını anlatayım:

Sağ alttaki simge Pokemon listesi neye göre sıralansın onu seçmenize yarıyor (yakalanma sırası, cp vs.). Evee karakterine bakalım:

Stardust: Bunları Pokemon yakaladıkça kazanabilirsiniz.

Candy: Bu Stardust gibi genel bir şey değil, karaktere özel. KarakterAdi_Candy diye geçiyor zaten. Mesela bende 2 Evee var. Birini Transfer butonuna basarak gönderirsem 1 tane Evee Candy gelir. Geliştirmeleri de bu ekrandan yapabilirsiniz.

– Items: Itemlerimiz. Incense 30 dakika boyunca bulunduğunuz lokasyondaki Pokemon sayısını arttırır. 2 tane var elinizde, rastgele kullanmamanız tavsiye edilir. Pokeball’ı biliyorsunuz, Pokemonlar’ı sakladığımız toplar. Camera Pokemun’u yakalama esnasında fotoğrafını çekebilmemize yarıyor. Egg Incubator, muhtemelen yumurtaları buraya koyuyoruz gelişmeleri için


 

Pokemon nasıl yakalanır ?:

Haritada gördüğümüz Pokemon’a tıklayınca şu ekran çıkıyor:

– Sol üstteki koşu simgesi kaç gibi bir şey oluyor. Kaçmanız sizden bir şey götürmüyor, hani simge koşu olunca “ulan kaybediyoz mu buna tıklayınca” gibi bi düşünceye kapılmayın

– Sağ üstteki AR simgesi: Bu telefonunuzun kamerası mı kullanılsın yoksa sabit bi alanda mı olsun onu belirliyor. Bazı telefonlar desteklemediğinden mecbur kapalı olacak. Evet, gerçek görüntülerle kesinlikle daha zevkli fakat desteklemiyorsa da üzülmeyin, oyunun olayı zaten harita ile sizi dolaştırıp durması . Zevk alırsınız oyundan yine de

– Sağ alttaki kamera simgesi: Itemlerde belirttiğim kamera olayı işte. Oyun içi görüntü alıyorsunuz. Bi tane çektim kaydedilsin mi silinsin mi diye soruyor:

– Sağ alttaki çanta simgesi Item bölümüne gitmenizi sağlıyor.

– Pokeball’umuzu Pokemon’a doğru fırlatıyoruz, isabet ettirirsek yakalamış oluyoruz, mantığı bu.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin