PHP ile neler yapılabilir?

PHP ile dinamik web sayfaları oluşturulabilir. Yazım kuralları çok basit ve anlaşılabilir olan bu dil ve eklentileri ile kısaca; veritabanı bağlantılı uygulamalar, dinamik olarak oluşan grafikler kullanıcıya, tarayıcıya ve tarihe göre özel durumlar veya içerikler anketler tartışma forumları, elektronik ticaret uygulamaları, web tabanlı e-posta uygulamaları, XML verilerini okuma ve oluşturma.

Php oldukça profesyonel bir dil anlaşılan. Küçük projelerde değil büyük projelerdede kullanılıyor. Mesela yahoo, facebook, wikipedia. Ayrıca açık kaynak avantajı (WordPress, joomla, phpnuke, phpfushion, smf, phpbb, drupal…). Ayrıca php5 ile gelen özellikler sayesinde MVC şablonuna uygun şekilde yazılımlar yapmak mümkün.

1995 yılında  Rasmus Lerdorf  tarafından oluşturulan PHP günümüzde halen geliştirilmesine devam edilmekte. En son sürümü  PHP5  olmasıyla beraber tamamen açık kaynaklı ve ücretsizdir.

Diğer web tabanlı dillere göre  onlarca avantajı  olan  ve günümüzde  en popüler dil lerden birisi. İnternet üzerindeki durağan sabit yazılara dinamiklik katmamızı sağlayan bir web tabanlı dil olan PHP, en iyi performansı MYSQL veritabanı ve linux işletim sistemi ile gösterir.

Web uygulamaları dışında PHP ile  kabuk betikleri  yazılarak komut satırı işlemleri de yapılabilir. Daha çok UNIX işletim sistemleri üzerinde kullanılan  kabuk betiklerini  yazma amacı ile PHP dili yaygın bir şekilde kullanılmamaktadır. Buna rağmen PHP geliştiricileri tarafından PHP-CLI arabirimi ( kabuk betiklerini  komut satırından çalıştıran ve yorumluyan arabirim) her yeni sürümde daha da güçlendirilmektedir ve geliştirilmektedir.

PHP dilinin kullanım alanlarından biri olan  PHP-GTK  arabirimi ( eklentisi ) ile  GTK  (The GIMP Toolkit) tabanlı  grafikli kullanıcı arayüzleri  de oluşturulabilmektedir.

Diğer  sunucu-taraflı   betik  dilleri gibi PHP ile dinamik web sayfaları oluşturulabilir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin