Patates kızartması nereden geliyor?

Küçük büyük herkesin severek yediği patates kızartmasının kökeni tam olarak bilinmiyor. Fransızlar ve Belçikalılar, bu lezzetli yemeğin kendi icadı olduğunu savunuyor. Patates kızartmasını ilk önce kimin bulduğu konusunda bir uzlaşı sağlayamadılar. Fransız tarihçi Madeleine Ferriere, “Patates kızartması sokak mutfağının bir buluşu. Bu nedenle nereden geldiğini bulmak çok zor” diyor.

Patates kızartması
Patates kızartması

Fransa’da ilk patates kızartmasının Paris’in en eski köprüsü Port Neuf’te ortaya çıktığı düşünülüyor. Tarihçi Ferriere, patates kızartmasını 1978 Fransız Devrimi’nden kısa bir süre önce sokak satıcılarının bulduğunu ifade ediyor. Bu teori uzun süredir bilim çevrelerinde de kabul görüyor.

Bazı Belçikalılar, patates kızartmasının ülkenin güneyindeki Namur’da bulunduğunu düşünüyor. Profesör Leclerc, kentin yoksul sakinlerinin o dönem Maas’ta balık tuttuklarını ve yakaladıklarını kızarttıklarını anlatıyor. Ancak özellikle 17’inci yüzyılın soğuk kış günlerinde nehir donduğunda patatesleri küçük balık şeklinde keserek kızgın ateşe attıklarını söylüyor. Kendisi de Belçikalı olan Leclerc, bu versiyonu çok da inandırıcı bulmuyor.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin