Opus Dei

Opus Dei, ( Latince:  Tanrının işi );  2 Ekim   1928 ‘de  Madrid ’te sıradan bir papaz olan  Jose Maria Escriva de Balaguery Albas  tarafından kurulan,  katolik  bir örgüt.

Tam adı” Sociedad de la Santa Cruz de Opus Dei” dir. Latince “Tanrının Yapıtı” manasındadır.

1950 yılında papalık tarafından resmen onaylanmıştır.

Papalık, güçlü anti-komünist misyonu nedeniyle açık destek verdiği “Opus Dei”nin statüsünü 1982’de yükselterek, örgüt önderine, tarikat başkanlarına mahsus “piskopos” unvanını bahşetti (Devlet, Ocak, Dergah, Tanıl Bora-Kemal Can, s.135-136/ alıntı: Suat Parlar, Silahlı Bürokrasinin Ekonomi Politiği, s. 230)

Opus Dei,  İspanyol  asıllıdır ve sadece 82 yıllık bir örgüttür. Katolikliğe sadık Laik iş ve meslek sahiplerini biraraya getirerek Papa’ya Vatikan dışında destek olacak varlıklı ve iyi eğitim görmüş elit bir kadroyu oluşturmak amacı ile kurulan ama günümüzde Vatikan’da en etkili olan  Laik  kurumdur.

Gizli bir örgüt olan Opus Dei’nin tüm üyeleri meslek sahibi Katoliklerden oluşmakta, her ülkede örgütten sorumlu bir Kardinal bulunmaktadır.

Onlara göre Papa’nın kimliği, Kilise’nin de, Papalık Makamı’nın da üstündedir. Papa, Tanrı-Krallığı’nın kutsal önderidir. Böylesine yüce bir mertebeye erişebilen kişi de elbette  Olağanüstü  bir kişidir. Bu nedenle  Opus Dei , böylesine olağanüstü bir kişi tarafından temsil edilen  Vatikan Devleti ’ni yüceltir ve Kilise ’yi ikinci planda görür.

Opus Dei  ile ilgili pekçok tartışma yaşanmış ve olumsuz görüşler dile getirilmiş buna rağmen örgüt herhangi bir açıklama yapmamıştır.

İsviçreli   parlamenter  ve  toplum bilimci   Jean Ziegler ;  Opus Dei  kendisiyle  terörizm  kadar mücadele edilmesi gereken, gizli çalışan aşırı sağcı bir harekettir.

İngiliz araştırmacı  Michael Walsh ;  Bu örgüte  Opus Dei  (Tanrının işi) değil  Actopus Dei  (Tanrının ahtapotu) denilmelidir.

2.8 milyar dolar serveti,600 medya aracı bulunmaktadır; 15 üniversitesi, 97 teknik okulu, 36 ilköğretim okulu  olan Opus Dei Tarikatı son olarak karikatür krizi ile gündeme geldi. Tarikata bağlı ‘Studi cattolici’ dergisi Muhammed’i cehennemde tasvir eden bir karikatür yayınlayarak dinlerarası diyalog girişimine ağır bir darbe vurdu.

Tarikat dünya siyasetinde de varlık gösterir. İngiltere Milli Eğitim Bakanı, Polonya hükümetinde görev yapan 3 bakan, Perulu 2 bakan,  ABD Anayasa Mahkemesi ‘nin 2 yargıcı,  Amerikan Kongresi ‘nin onlarca üyesi, eski  FBI  Başkanı  Louis Freeh  ve Fox televizyonunun yorumcusu  Robert Novak ; Opus Dei müridi olduğunu gizlemiyor.

ABD’de  kürtaj , eşcinsel evlilikleri ve  kök hücre çalışmaları  konusunda yönetimin  muhafazakar  tutum göstermesinin ardında Opus Dei’nin yattığı vurgulanıyor.

Opus Dei tarikatı  Dan Brown ‘ın  Da Vinci Şifresi  kitabının sayfalarında ölümsüzleştirilmiş ve sağ kanat politik gündemini belirlemekle suçlanmıştır. Opus Dei, hakkında çok fazla konuşulan fakat günümüz dinsel toplulukları içinde hakkında en az şey bilinen örgüttür.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“Opus Dei” için 1 yorum

  1. Geri bildirim: Vatikan | VsBack

Düşüncenizi belirtin