Nicolas Cage

Nicolas Cage Amerikalı oyuncu. Gerçek adı Nicholas Kim Coppola (d. 7 Ocak 1964). 1995 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülünün sahibi olmuştur. Çocukken birçok oyun ve televizyon şovlarında yer alan Nicolas Cage, bir yaz tatili sırasında San Fransisco’daki Amerikan Konservatuarı’nda tiyatro eğitimi aldı.

Los Angeles ‘ın kenar mahallelerinden birinde dünyaya gelen Cage, özellikle sürekli,  depresyon  geçiren annesinin ilgisizliğinden kaynaklanan kötü aile koşulları içerisinde büyüdü.

Okuldan nefret ederek bir an önce okulu bitiren oyuncu, ilk olarak kısa dönem TV dizilerinde oynadı. 1982  yapımı ” Fast Times at Ridgemont High ” filminde küçük bir rol alan Cage böylece sinemaya ilk adımını atmış oldu.

Esas ismi Nicolas Coppola olan ve ünlü yönetmen  Francis Ford Coppola ‘nin yeğeni olan Cage, amcasının ” Rumble Fish ” (  1983  ) adlı filminde rol aldı. Aynı yıl kendisini yıldızlığa yükselten filmi ” Valley Girl “de oynayan oyuncu, yine yönetmenliğini amcası Coppola’nın yaptığı ve başrolünde Kathleen Turner ‘ın da yer aldığı ” Peggy Sue Got Married ” adlı filmde rol aldı.

Deneysel performansları tercih eden yetenekli oyuncu, stüdyo filmlerinden, medyatik gösterilerden ve Hollywood eleştirmenlerinden kaçmayı hep başardı.  Cher  ile birlikte rol aldığı Norman Jewison’un “Moonstruck”( 1987 ) adlı dönemin aşk filmlerine yeni bir soluk getiren filmde oynadı.

2001 yılında ” Corelli’nin Mandolini ” isimli filmde 2.Dünya Savaşı sırasında bir Yunan adasında köyün güzeli Pelagia’ya aşık olan İtalyan askerini canlandıran oyuncunun son çalışmaları arasında ” Ghost Rider “, ” Drive Angry ” ve ” Season of the Witch ” isimli filmler yer alıyor.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin