Nevşin Mengü

Nevşin Mengü (d. 1982, Ankara), Türk televizyon habercisi,sunucusu.

Mengü ilköğretimini Ankara’da, ortaöğretimi Ted Ankara Koleji’nde, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde, yüksek lisans eğitimini de Galatasaray Üniversitesi’nde Türkiye Üzerine Toplumsal İncelemeler üzerine tamamladı.[1] ‘Özgürlüklere bakış açısı’ ve ‘kimlikleri tanıma’ anlamında liberal olduğunu dile getirmiştir.[2] Bir röportajında çocukluğundan beri vejetaryen olduğunu söylemiştir.

Mengü, politikacı Şahin Mengü’nün kızıdır.

Kariyeri

Televizyonculuğa 2005 yılında Kanaltürk televizyonunda başlamış, bu kanalda Kadınlar Kulübü adlı programı sunmuştur.

Bir yıl sonra Habertürk’de muhabirliğe başlayan Mengü, One Ajans tarafından gelen Tahran muhabirliği teklifi üzerine bu kanaldaki görevini bırakır, 1,5 yıl Ajansın Tahran temsilciliği yapar[4]. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’na prodüksiyon ve iletişim hizmetleri sağlayan One Ajans’ta bir süre görev alan sunucu, altı ay Hürriyet Gazetesi’nde de çalışmıştır. CNN Türk kanalında editörlük ve sunuculuk yapmaktadır.
Mengü; Temmuz 2011’de mensubu bulunduğu meyda grubu DYH’in bünyesindeki Kanal D’nin ana haber sunucusu Mehmet Ali Birand’ın sağlık sorunları nedeniyle yayın yapamaması sonucu aynı gün içinde iki farklı televizyon kanalında ana haber bülteni sunarak televizyonculuk tarihine geçmiştir.

..hem Türk, hem de İran kadınları için; önümüzde uzun ve zorlu bir yol var. Yüzyıllarca evlere kapatıldık, daha yeni yeni hayatın her alanında varız. Hepimizin üzerinde yarı görünür cam bir tavan var ve bunu kırmak için çok uğraşmak gerekecek. En fazla bizim çalışmamız, en az bizim taviz vermemiz lazım…

Nevşin Mengü, 

TBMM’de hakkında konuşulması

Aralık 2010’da dönemin Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bakanlığına bağlı kurumların bütçeleri ve kurumlarıyla ilgili milletvekillerinin sorularına TBMM Genel Kurulu’nda yanıt verirken “TRT’yi kadroculukla suçluyorsunuz ama bir CHP milletvekilinin kızı TRT’den maaşlı çalıştı.” dedi. Bunun üzerine söz alan (dönemin) CHP Milletvekili, Nevşin Mengü’nün babası Şahin Mengü, “TBMM çatısı altında daha önce de kızımın TRT’de çalıştığı ve maaş aldığı iddia edildi. Ben bunu TRT Genel Müdürü’ne de sordum. «Bizim maaşlı personelimiz değil.» dedi. Şimdi aynı konu yine burada çarptırılıyor. Benim kızım uluslararası bir ajansın Tahran muhabirliğini yaptı, haberleri TRT’de çıktı, özel kanallarda da.. Kızımın TRT’den bir gün maaş aldığını ispat edin, bugün milletvekilliğinden istifa ederim.” dedi. Nevşin Mengü sonrasındaki bir röportajında şöyle der:

Sayın Arınç babama katılmayabilir fikri olarak tartışabilirler, bambaşka ama “TRT’ye çalışmış, çalışmamış…”: Sonuçta ben gazeteciyim, babama iliştirilmiş bir gazeteci değilim. Basın yayın kuruluşunda pek çok yerde çalıştım ve babamın hiçbir zaman bir inisiyatifi olmamıştır. Ben arayıp sorarım “Geçsem iyi olur mu?” diye. O da “Kendin bilirsin” der. Aile içinde oldukça demokratiğizdir..

 

Alıştığımız asık suratlı, ciddi, ne dediği anlaşılmayan haber bültenleri onun sayesinde biraz daha öteye gitti.

O, haber dünyasının güzel ve atarlı sunucusu. Alıştığımız asık suratlı, ciddi, ne dediği anlaşılmayan haber bültenleri onun sayesinde biraz daha öteye gitti.

Nevşin Mengü’yü seyrederken haberleri izliyor gibi değil, daha çok eve gelen arkadaşınızla gündemden bahsediyor gibi oluyorsunuz. Özellikle kendisinin mimikleri bir harika!

Nevşin Mengü'yü seyrederken haberleri izliyor gibi değil, daha çok eve gelen arkadaşınızla gündemden bahsediyor gibi oluyorsunuz. Özellikle kendisinin mimikleri bir harika!

Bilkent Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi okuduktan sonra medya ile tanışan Mengü, bir dönem TRT Türk’ün İran büro şefi olarak da çalıştı.

Bilkent Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi okuduktan sonra medya ile tanışan Mengü, bir dönem TRT Türk'ün İran büro şefi olarak da çalıştı.

Hatta o kadar gözü kara ki, çatışmaların ortasındaki Gazze’de bile çok uzun süre savaş muhabirliği yaptı. Yakışır vallahi!

Hatta o kadar gözü kara ki, çatışmaların ortasındaki Gazze'de bile çok uzun süre savaş muhabirliği yaptı. Yakışır vallahi!

www.medyaradar.com

Onun bu sert yapısı belki de bozkır çocuğu olduğu içindir. Çünkü kendisi doğma büyüme bir Angara Bebesi…

Onun bu sert yapısı belki de bozkır çocuğu olduğu içindir. Çünkü kendisi doğma büyüme bir Angara Bebesi...

Peki Nevşin Mengü’nün aynı zamanda bir maraton koşucusu olduğunu da biliyor muydunuz? Valla biz de bilmiyorduk…

Peki Nevşin Mengü'nün aynı zamanda bir maraton koşucusu olduğunu da biliyor muydunuz? Valla biz de bilmiyorduk...

Her gün 10 km’yi 50 dakikada koşuyor, sonra gidiyor canlı yayına çıkıyor. Hatta geçtiğimiz senelerde yapılan Iron Man triatlonuna bile katıldı.

Her gün 10 km'yi 50 dakikada koşuyor, sonra gidiyor canlı yayına çıkıyor. Hatta geçtiğimiz senelerde yapılan Iron Man triatlonuna bile katıldı.

Onun haber sunarkenki kendine has üslubu herhalde bizi en çok çeken şey. Hatta bazıları onu “Erkek gibi sunuyor ve üstelik de ukala, bu ne böyle?” diye eleştiriyor ama o ne diyor biliyor musunuz?

Onun haber sunarkenki kendine has üslubu herhalde bizi en çok çeken şey. Hatta bazıları onu "Erkek gibi sunuyor ve üstelik de ukala, bu ne böyle?" diye eleştiriyor ama o ne diyor biliyor musunuz?

“O zaman zapla canım kardeşim, göz süzen hanımkız izle o zaman” diyor. Cevap verirken bile şekilli!

"O zaman zapla canım kardeşim, göz süzen hanımkız izle o zaman" diyor. Cevap verirken bile şekilli!

Bu arada babası eski CHP milletvekili Şahin Mengü. Bu yüzden ona “Babadan torpilli” diyen de oluyor ama tabii ki ona da bir cevabı var:

Bu arada babası eski CHP milletvekili Şahin Mengü. Bu yüzden ona "Babadan torpilli" diyen de oluyor ama tabii ki ona da bir cevabı var:

“Yav benim babam muhalefete muhalif bir adam. Bir yerde değil, bir koltuğu yok. Bu saatten sonra ancak ben babama torpil yaparım.”

"Yav benim babam muhalefete muhalif bir adam. Bir yerde değil, bir koltuğu yok. Bu saatten sonra ancak ben babama torpil yaparım."

Aldınız mı cevabınızı gıybetçiler?

Aldınız mı cevabınızı gıybetçiler?

Kim ne dersin Nevşin Mengü, farklı ve samimi duruşuyla çoktan kalbimizin orta yerinde bir cumhuriyet kurdu bile.

Kim ne dersin Nevşin Mengü, farklı ve samimi duruşuyla çoktan kalbimizin orta yerinde bir cumhuriyet kurdu bile.

Onun doğallığı, insanın içini karartan haberleri dinleyebilmek için adeta bir panzehir.

Onun doğallığı, insanın içini karartan haberleri dinleyebilmek için adeta bir panzehir.

İyi ki seni tanıdık Nevşin Reyis. Bizi kendine hayran bırakmaya devam edeceğinden hiç şüphemiz yok, çünkü senin öyle bir amacın yok.

İyi ki seni tanıdık Nevşin Reyis. Bizi kendine hayran bırakmaya devam edeceğinden hiç şüphemiz yok, çünkü senin öyle bir amacın yok.

Seviliyorsun…

Seviliyorsun...

About these ads

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin