Neuromancer

Neuromancer  ( ISBN 0-441-56956-0 ),  William Gibson  tarafından yazılmış en önemli ve ünlü  siberpunk  romanlarından biridir.

1984  yılında yayınlandıktan sonra  bilim kurgunun  üçlü tacı diye adlandırılan (  Nebula Ödülü ,  Philip K. Dick’i Anma Ödülü  ve  Hugo Ödülü ) ödülleri kazanmıştır. Bu Gibson’un ilk ve Sprawl Üçlemesinin  başlangıç romanıdır.

Kitap, Türkçe’de önce Neuromancer adı yayınlanmıştır.  Matrix filminin hasılat rekorları kırmasının ardından  Matrix Avcısı  adı altında yeniden yayınlanmıştır.

Başrolünde Keenu Reeves’ın bulunduğu  Johnny mnemonic  filmi romanda “Molly” nin “Case” e başından geçen küçük bir hikâyeyi anlattığı bölümden yola çıkarak uyarlanmıştır. Ayrıca  Matrix ,  Ghost in the shell  gibi birçok filme ilham vermiştir.

Konu: Case eski işvereni sinir sistemini sakatlayana dek Siberuzaydaki en usta veri hırsızıdır. Yeni işvereniyle yapacağı anlaşmada sinir sistemini tedavi ettirecek, karşılığında ise güçlü bir yapay zekayı yok etmesi gerekecektir.

Kitap Türkiye’de önce Sarmal Yayınları tarafından, daha sonra  Matrix  filminin gişe rekorları kırmasıyla  Matrix Avcısı  adı altında Altın Kitaplar tarafından yayınlanmıştır. Altın Kitaplarca yayınlanan sürümü bu özelliğiyle eleştirilmiştir. Bu basımda bazı çeviri hataları da bulunmaktadır.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin