Mike Mentzer

Mike Mentzer (15 Kasım 1951 – 10 Haziran 2001) bir oldu Amerikalı IFBB profesyonel vücut geliştirmeci, işadamı, filozof ve yazar.

Mike Mentzer
Mike Mentzer

Mike Mentzer vücut geliştirme tarihinde ilk bilimsel anlamda tarihe akis sunan vücutçudur. 1.73 boyunda, iyi zamanlarında 102 kg ağırlığındaydı. Bugün ortaya koydugu tezler hala tartışılıyor. En son olarak Dorian Yatesi Mr.olimpia’ya hazırlamıstı ve şampiyon olmasında çok önemli rol üstlenmişti. Ortaya çıkardığı antreman prensibi ve sistemi HEAVY DUTY olarak acıklandı ve 1 set yaparak gelişme kaydetmek seklinde vücutçulara şiddetle tavsiye edildi. Bugün Dorian Yatesin stüdyosunda hala bu prensip sürdürülür ve misyon devam ettirilir.

High intensity training metodunun mucidi vücut geliştirici müteveffa olmuş amca. Bu amcaya göre salonda saatler geçirmek gereksizdir. Çok ağır antrenman yeterli dinlenme ile son derece büyük kas kütlesi elde edilebilir.

Burada en büyük anlayis düzgün ve cok yiyeceksin az ilac alacaksin ve heavy duty uygulayacaksin. Konuyla ilgili eski muscle fitness yazari ve simdilerde süper kolejlerde ve büyük clublerde body hocaligi yapan john little de bu slogani ortaya koymustur.

Mike Mentzer arnold sistemini bir çok kere eleştirmiştir. Fakat Arnold yıllarin vücutçusu ve özellikle medyada bir numara olduğundan dolayı Mike hic bir zaman ciddi bir şekilde dinlenmedi. Bugün de öyledir.

Aşırı steroid kullanımı sonucu kalp sorunları nedeniyle yaşama veda etmiştir.

 

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin