Matchbox

Matchbox , kibrit kutusuna benzer kutularda satılan oyuncak otomobil modelleri.

Günümüzdeki sahibi Mattel Inc. firmasıdır.

Matchbox (Kibrit Kutusu) ismi gerçekte üretici firmanın adı değil, 1953 yılında İngiliz Lesney firması tarafından yaratılan tescilli bir markadır. En önemli özelliği model arabalarının detaylı ve gerçekçi olmalarına karşın ilk satış fiyatının düşük(dünya genelinde 1 USD civarında) olmasıdır. Bu sayede ilgi görmüş ve yaygın olarak satılmıştır.

Matchbox / Tarihçesi

Lesney firması 2. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra endüstriyel kalıp döküm üretimi yapmak üzere kurulmuştu.

Firma kurucuları Leslie Smith ile Rodney Smith’in ön adlarının birleşimi Lesney ismini yaratmıştır. Lesney, Londra’nın doğusundaki Homerton bölgesinde yerleşmişti. Basit ancak ilginç bir gelişme ile kurulduktan kısa bir süre sonra firma 1953 yılında oyuncak üretmeye başlayacaktır.

Firmanın tasarımcısı ve ortağı Jack Odell, fabrikada kızı için kalıp döküm bir oyuncak üretir. O tarihte İngiltere’de çocukların okula oyuncak getirebilme izni, getirilen oyuncağın “kibrit kutusuna sığması” ile kısıtlanmıştır. Odell`in kızı için tasarlayıp üretmiş olduğu asfalt silindiri, damperli kamyon ve beton mikseri 1-75 serisinin ilk üç modelini oluşturacaktır.

Odell’in ürettiği oyuncağı kibrit kutusuna koyması yöntemi, pazar arayışı içinde olan firmanın 30 yıllık geleceğini belirler. “Matchbox” ismiyle oyuncak üretimine başlanır.

Oyuncaklar gerçekten de kibrit kutusunun boyutlarına yakın kutularda satılmaktadır.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin