Küreselleşen Ekonomide Kumanda ve Kontrol Merkezi: New York

New York, Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus bakımından en büyük şehridir. 1613 yılında Hollandalılar tarafından New Amsterdam adı altında kurulan şehir, 1664 yılında İngiliz yönetimine geçti ve New York adını aldı. ABD’nin 1778 yılından itibaren iki yıl süreyle başkenti oldu. Başkent, Washington’a taşındıktan sonra da New York nüfus olarak büyümeye ve fonksiyonel olarak gelişmeye devam etti.

Şehir merkezinin nüfusu 8,4 milyon (2009 yılı) olmasına karşılık, yakın çevresindeki yerleşim bölgeleriyle birlikte New York metropolitan bölgesinin nüfusu 22,2 milyondur. Bu özelliğiyle de dünyanın en kalabalık yerleşim bölgelerinden birini oluşturur.

ABD’nin ve dünyanın önemli şirketlerinin merkezleri, sivil toplum örgütleri, ulusal ve uluslararası etkili medya kuruluşları burada toplanmıştır.

New York’un caddelerinden biri olan Wall Street’in simgelediği finans merkezindeki kurumlardan bir çoğunun binaları, çok uzun olmayan bu caddede veya ona yakın noktalardadır. Bunlar arasında New York Menkul Kıymetler Borsası, bankalar, Amerikan Menkul Kıymetler Borsası, ticaret borsaları ve bazı büyük şirketlerin iş yerleri sayılabilir.

New York, ticaret ve sanayinin olduğu kadar eğitim ve kültür faaliyetlerinin de yoğunlaştığı bir yerleşim merkezidir. Sunduğu ekonomik, siyasal, ve kültürel kaynaklarla New York, tarihin her döneminde çevresinde manyetik alan oluşturan bir mıknatıs gibi geniş çekim alanları oluşturmuştur.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin