Kangren

Kangren; Çeşitli nedenlere bağlı olarak kan akışında azalmaların oluşmasına veya da damarların tıkanmasına bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Kangrenin en olumsuz yönü ise mutlak olarak erken müdahale gerektirmesidir. Erken müdahale durumunda birey bu sorundan tamamen kurtulabilme imkanına kavuşabilmektedir.

Kangrenin Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Kangrenin bazı sebepleri bulunmaktadır. Dolaysıyla kangren rahatsızlığı genellikle bu sebeplere bağlı olarak kendini gösterebilmektedir. İşte kangrene yol açabilen başlıca etkenler şunlardır;

  • Sigara ve alkol
  • Damar sertliği
  • Şeker hastalığı
  • Hiper tansiyon kangren rahatsızlığının oluşumda etkin rol oynayabilmektedir.

Özellikle de sigara ve alkol kangrenin meydana gelmesine yol açan ilk etkenlerdir.

Kangrenin Başlıca Belirtileri Nelerdir?

8844_232Kangrenin nedenleri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de başlıca belirtilerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Kangrenin başlıca belirtileri ise şunlardır;

Deride hafif derecede iltihaplanmaların oluşması
Derinin kızarması
Derinin beyaz bir renk alması ve deriye basınç uygulandığında beyaz rengin pembemsi bir renge dönüşmesi
Derinin ilk aşamada koyu kırmızı sonrasında mor ve son olarak siyah renge dönüşmesi kangrenin başlıca belirtileridir.

Kangrenin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Malesef ki kangrenin meydana gelmesiyle birlikte tedavisinin başarılı olabilmesi oldukça zor olmaktadır. Kangrenin oluşumundan sonrasında tedavi uygulaması olarak 2 farklı seçeneğe başvurulmaktadır.

İlk seçenek olarak kangrenin oluştuğu kısmın kuruyarak kendiliğinden düşmesi beklenmektedir. İkinci seçenek olarak ise kangren oluşan bölgenin ağrısının kesilmesi ve iltihabın daha fazla yayılmasının önlenmesi amacıyla ilgili kangrenli kısmın kesilmesidir.Dolaysıyla oluşumundan itibaren hızla gelişebilen kangren rahatsızlığının malesef ki tedavisi kesin olarak bulunamamaktadır.

Uzmanlar Uyarıyor;

Uzmanlar hemen tüm hastalıkların ana nedenlerinden olan sigaranın kangrenin oluşumunda etkin rol oynadığının altını çizmektedirler. Dolaysıyla uzmanlar genel sağlığında tehlikeye girmesine yol açabilen sigaradan ve dumanının dahi bulunduğu ortamlardan uzak durulması gerektiğini belirtmektedirler. Makalemizde kangren nedir başlıca nedenleri nelerdir sağlık konusu hakkında bilgiler sunduk.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Sağlık sorunlarınız için doktorunuza başvurunuz.

About these ads

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin