Jelatin

Jelatin,  kollajenin  geri dönüşsüz olarak  hidrolize  edilmesiyle oluşturulur. Jelâtin başta  domuz  ve çok az olarak da sığır, balık gibi hayvanların deri, kemik ve bağ dokularının kaynatılması ile üretilir.

AB normlarındaki gıda katkı maddesi kodu eskiden E441 numarasıydı. Jelatin artık kendi başına bir gıda ürünü olarak yeniden sınıflandırıldığı için artık E441 numarası kullanılmamaktadır.

Jelatin  ( Fransızca   gélatine ), hayvan  bağ dokusundan  yapılan, yarı şeffaf, renksiz, kolay kırılır, tatsız katı bir maddedir.

Genellikle yiyecek sanayisinde yiyeceklerin dayanıklılığını arttırmak için kullanılır. Bunun yanında, eczacılık, fotoğrafçılık ve kozmetikte de ürün yapımında kullanılır. Bu ürünler genellikle jelatin veya jelatine benzer özellikte maddeler içerir.

Hayvan derilerindeki beyaz kısım sıyrılır, kolajan madde kaynatılır ve jölemsi kısım alınarak içine bazı kimyasallar katılır,  soğuyup işlemlerden geçirildikten sonra pirinç büyüklüğünde sert bir maddeye dönüşür.   Bu madde ısıtıldığında yeniden yumuşar.

Örnek olarak evlerimizde kemikli et kaynattığımızda soğuyunca sertleşen tabakadaki beyaz kısım ısıtılınca yeniden homojenize olması gibi.

Günümüzde jelatinin üretiminin yüzde 80 inden fazlası müslüman olmayan ülkelerdedir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“Jelatin” için 1 yorum

  1. Geri bildirim: Agar | VsBack

Düşüncenizi belirtin