Japonya’nın bölgeleri

Japonya idari olarak 47 eyalete ayrılmıştır. Bu eyaletler coğrafi özellikleri ve tarihsel geçmişlerine bağlı olarak 9 bölgede toplanmıştır: Hokkaido, Tohoku, Kanto, Chubu, Kinki, Chugoku, Shikoku, Kyushu ve Okinawa.

Her bölgenin kendine has lehçesi, adetleri, özgün gelenekleri ve kültürü vardır. Örneğin, Tokyo’yu içine alan Kanto bölgesi ve Osaka’yı da kapsayan Kansai bölgesi arasında yemeklerinin tadından geleneksel sahne sanatlarının biçimine kadar her alanda belirgin farklar vardır. Halk bu farklılıkları birbiriyle mukayese etmekten çok hoşlanır.

Japonya 128 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık onuncu ülkesidir. Ülkenin yüzölçümü ile karşılaştırıldığında nüfus yoğunluğu fazladır. Kilometre kareye düşen nüfus 343 kişidir. Bu sayı ABD (31) ve Fransa’nın (110) çok üzerinde iken, Belçika (341) ile neredeyse aynıdır.

Japonya’nın %70’i dağlık alan olduğundan, başlıca şehirleri düzlüklerde kurulmuştur. Bu düzlükler ülke topraklarının %30’undan da azdır. Nüfusu bir milyonun üzerinde olan şehirler şunlardır: Hokkaido adasında Sapporo; Tohoku bölgesinde Sendai; Kanto bölgesinde Kawasaki, Saitama, Tokyo ve Yokohama; Chubu bölgesinde Nagoya; Kinki bölgesinde Osaka, Kyoto ve Kobe; Chugoku bölgesinde Hiroshima ve Kyushu adasında Fukuoka’dır.

Başkent Tokyo hiç kuşkusuz Japonya’nın merkezidir. Diğer büyük şehirler de kendi bölgelerinin siyasal, ekonomik ve kültürel merkezleridir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin