Japonya’da ulaşım

Kapsamlı hava ve deniz ulaşım ağının yanı sıra ülkenin her yerini kapsayan yaygın karayolu ve demiryolu ağı ile Japonya’nın ulaşım sistemi oldukça gelişmiştir.

Mermi tren olarak da adlandırılan shinkansen’ler, saatte 250 – 300 km. hız yapabilen hızlı trenlerdir. Shinkansen ağı ile ülkenin her bölgesine rahatlıkla ulaşmak mümkündür. Shinkansen dünyanın en hızlı ve güvenli demiryolu sistemlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Shinkansen’in yanı sıra Japonya’nın yolcu treni ağı da mevcuttur. Japonya’nın başlıca şehirlerinde metro hatları vardır. Başkent Tokyo’da yüzlerce kilometre uzunluğunda ve düzinelerce hattı bulunan metro sistemi dünyadaki en geniş sistemlerden biridir ve genişlemeye devam etmektedir. Japonya’da raylı sistem ve demiryolları öylesine büyük bir yolcu taşıma potansiyeli taşır ki, 125 milyonluk bir ülkede 1 gunde en az 1 kere trenle yolculuk yapanların sayısı 67 milyondur.

Bu gibi demiryolu ulaşım hizmetlerini her gün milyonlarca insan iş ve okullarına gidiş dönüşte kullanmaktadır. Tüm Japon trenleri temiz ve dakik olmalarıyla ünlüdür.

 

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin