Japonya’da spor

Japonya’da pek çok farklı spor yapılmaktadır. Yurtdışından ithal edilen beyzbol, futbol gibi sporların yanında, judo ve kendo gibi geleneksel savunma sporları da popülerdir. Yazları birçok Japon sörf ve scuba dalışı yapmak için denize giderken kışın daha çok kar kayağı ve kayak yapmak tercih edilmektedir.

Beyzbol Japonya’daki en popüler seyircili spordur. Altısı Merkez Ligde, altısı Pasifik Liginde olmak üzere 12 profesyonel beysbol takımı vardır. Her iki ligdeki takımlar da sezon boyunca 140 maç oynar ve ligin sonunda lig lideri takımlar Japonya serisinde karşılaşır.

Son yıllarda pek çok Japon oyuncu Büyük Beyzbol Liginde oynamak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmektedir. Bunlar arasında en ünlüleri Ichiro Suzuki ve Hideki Matsui’dir.

Amatör beyzbol da popülerdir ve birçok öğrenci yıldızlar liginde ya da okullarının beysbol kulüplerinde bu oyunu oynarlar.

Yılda iki kere düzenlenen “Ulusal Liseler Arası Beyzbol Şampiyonası”nda, kendi eyaletlerini temsil edebilmek için kıyasıya yarışarak gelmiş okullar mücadele ederler.

1993 yılında Japonya’nın profesyonel futbol ligi olan J. Ligi’nin kurulmasıyla ülkede futbolseverlerin sayısı daha da artmıştır.

Japonya ve Kore’nin 2002 FIFA Dünya Kupası’na birlikte ev sahipliği yapmalarının ardından futbolun popülaritesi artmıştır. Üst düzey Avrupa liglerinde halen pek çok Japon futbolcu oynamaktadır.

Japonya’da savunma sporları Judo, kendo, karate-do ve aikido gibi savunma sporlarına Japonya’da yoğun biçimde sahip çıkılmakta, bu sayede bu sporların popülerliği her geçen gün daha da artmaktadır.

Sözlük anlamı “nazik yöntem” olan judoda rakibin üstesinden gelebilmenin anahtarı rakibin gücünü kendi lehine kullanabilmekten geçer. Günümüzde tüm dünyada popüler olan judo, ilk kez 1964 Olimpiyat Oyunları’nda resmen spor dalı olarak kabul görmüştür.

Judonun ardından son yıllarda Kendo (Japon eskrimi) da yurt dışında önemli ölçüde ilgi görmeye başlamıştır. Kendo yarışmacıları zırh benzeri koruyucu kıyafet giyerler; saldırı ve savunma amacıyla bambudan yapılmış kılıçlar kullanırlar.

Karate-do, Çin’deki Ryukyu Krallığından (şimdiki Okinawa) Japonya’ya gelmiştir. Karate-do yarışmacıları herhangi bir koruyucu kostüm giymezler ve yalnız el ve ayaklarını kullanarak dövüşürler.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin