Japonya’da okul dışında çocuklar

Japon çocukları boş zamanlarını çok çeşitli biçimlerde değerlendirirler. Sözgelimi, Sony ve Nintendo’nun ürettiği video oyunları çok popülerdir. Çocuklar ayrıca dışarıda futbol ve basketbol oynamayı veya bisiklete binmeyi de severler.

Bazıları kart oyunları oynamaktan ve oyun kartı biriktirmekten hoşlanır.

Küçük çocuklar televizyonda anime (çizgi film) izlemeye bayılırlar. Ancak 10 yaşını geçen çocukların çoğu dizileri ve eğlence programlarını izlemeye başlar. Ayrıca, CD’ler satın alıp, odalarına sevdikleri pop yıldızlarının posterlerini asarlar.

Japonya’da çocukları yüzyıllardır eğlendiren çok sayıda oyun ve geleneksel oyuncak mevcuttur. Örneğin, her çocuk origamiyi en az bir kez dener.

Origamide, kare şeklinde renkli bir kağıt parçası katlanarak gemi, turna ve miğfer gibi şekiller yapılır.

Erkek çocuklar arasında yaygın olan beigoma topaç çevirme oyunudur; herkes aynı anda topaç çevirir ve topacı en uzun dönen kazanır. Kız çocukları genellikle o-hajiki adı verilen misket oyunundan hoşlanırlar.

Japon çocukları aileleriyle birlikte mevsimsel etkinliklere de katılırlar. Yaz tatilinde deniz kenarına veya yüzme havuzuna gitmek özellikle revaçtadır. Yaz ve sonbahar aylarında pek çok çocuk dağlarda kamp veya yürüyüş yapar; kışın ise bazen Japonya’nın kışlık dinlenme yerlerinde kayak veya kar kayağı (snowboard) yapmaya giderler.

Çocuklar ekseriyetle okul dışında özel piyano veya yüzme vb. dersleri alırlar. Bazıları yerel beysbol veya futbol takımlarında oynarlar.  Ayrıca, derslerinde daha ileriye gidebilmek için juku adı verilen özel dershanelere devam ederler.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin