Japonya’da modern kültür

Klasik müzik Japonya’ya Batı’dan gelmiş ve oldukça sevilmiştir. Ülkenin her yerinde konserler verilir. Ayrıca, dünya çapında faaliyet gösteren pek çok Japon orkestra şefi (Seiji Ozawa gibi), piyanist ve keman sanatçısı yetişmiştir.

Akira Kurosawa’nın 1951’de Venedik Film Festivali’nde Altın Arslan Ödülü’nü kazanmasının ardından tüm dünyanın dikkatleri Japon sinemasının üzerine çevrilmiştir.

Kenji Mizoguchi ve Yasujiro Ozu gibi büyük yönetmenlerin eserleri geniş kitlelerin beğenisini kazanmıştır.

Daha yakın geçmişe bakıldığında, Takeshi Kitano HANA-Bİ ile 1997 Venedik Film Festivali’nde Altın Arslan Ödülü’nü, Zatoichi ile 2003 En İyi Yönetmen Ödülü’nü almıştır.

1960’lardan bu yana Japon çocuklarını eğlendiren Japon çizgi filmleri (anime), artık tüm dünyaya ihraç edilmekte ve Astro Boy, Doraemon, Sailor Moon ve Dragonball Z gibi diziler dünya çocuklarının sevgilisi haline gelmektedir.

Bu arada, yönetmen Hayao Miyazaki’nin Ruhların Kaçışı (Spirited Away) filmi 2003 En İyi Animasyon Oskar’ını kazanmış, Howl’un Hareketli Kalesi (Howl’s Moving Castle) filmi de 2004 Venedik Film Festivali Osella Ödülü’ne layık görülmüştür.

Edebiyat alanında ise, Yasunari Kawabata ve Kenzaburo Oe Nobel Ödülü kazanmış Japon yazarlardır. Daha çağdaş yazarlar olan Haruki Murakami ve Yoshimoto Banana Japon gençlerinden çok rağbet görmektedirler ve eserleri pek çok dile çevrilmiştir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin