Japonlar

Japonlar   ( Japonca :  日本人   –  Nihon jin, Nippon jin ) ,  Japonya  nüfusunun %98.5’i oluşturan etnik grup.   Japonların torunları, dünya çapında yaklaşık 130 milyon kadardır ve bunların yaklaşık 127 milyonu Japonya’da ikamet etmektedir.

Diğer ülkelerde yaşayan Japonlar’a da nikkeijin  (日系人) denilmektedir. “Japonlar” terimi kimi bağlamlarda  Yamatolar  olarak geçmektedir. Bazen de  Japonya ‘da ikamet eden azınlıklardan Aynular  ve  Ryukyuluları  (Ryukyu takımadaları yerli halkı) da kapsamaktadır.

Japonlar milli dini olan Shintoizm ve 6. yüzyılın sonunda gelen Budizmi benimsemiştir. Fakat diğer dinlerde olduğu gibi ayrım yoktur. Nikah törenini Shintoizm tarzıyla yapan bir kişinin ölüm töreni Budizm tarzıyla yapılabilir.

Japonya’da yaklaşık 250.000 Hristiyan bulunmaktadır. Hristiyanlık, Portekiz misyonerler tarafından 16. yüzyılda Japonya’ya getirilmiştir. Fakat Japonya’daki Hristiyanlık da kültürlerinden dolayı Avrupa’daki gibi değildir. İçinde Shintoizm ve Budizm barındırır.  Günümüzde hıristiyan olmadığı halde haç takan insanlar az değildir. Bu da tamamen modanın getirisidir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin