Japon okullarında kulüp etkinlikleri

Neredeyse tüm ortaokul öğrencileri spor, müzik, sanat veya bilim kulübü gibi kendi seçtikleri bir müfredat dışı kulüp etkinliğine katılırlar. Erkek öğrenciler arasında beysbol kulüpleri çok popülerdir. Futbol kulüpleri de ilgi görmeye başlamıştır.

Çocuklara geleneksel savunma sporlarından judonun öğretildiği kulüpler hem kız hem de erkek öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Dünya Judo Şampiyonalarında ve Olimpiyatlarda madalya kazanmış pek çok Japon judo sporcusu kendilerine esin kaynağı olmaktadır.

Diğer popüler spor kulüpleri tenis, basketbol, jimnastik ve voleyboldur. Her spor dalında okullar arasında ve bölgesel düzeyde pek çok yarışma düzenlenmekte ve öğrenciler çokça yarışma imkanı bulabilmektedir.

Bu arada, kültürel kulüpler arasında go kulübü geç de olsa rağbet görmeye başlamıştır.

Go, beyaz ve siyah taşlarla kareli tahta üzerinde oynanan bir strateji oyunudur. Bu oyunla ilgili bir manga’nın (çizgi roman) yayınlanmasının ardından öğrenciler go’ya daha yoğun ilgi göstermeye başlamışlardır.

Öğrenciler için diğer seçenekler arasında koro ve sanat kulüpleri bulunmaktadır. Bando, çay seremonisi ve çiçek düzenleme kulüpleri de oldukça popülerdir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin