Imperia Online

Barutun bulunmasından önceki çağları konu alan Imperia Online’da Göçebe ve Imperia olmak üzere iki farklı sınıf bulunuyor. Sınııflar ait genel özelliklerin grafiklere yansıması oyuna ayrı bir hava katarken temel özelliklerde çok büyük farklılıkların bulunmaması sınıf seçiminin kullanıcıya önemli bir avantaj sağlamadığını hissetiriyor. Örneğin yerleşik hayatı benimsemiş olan Imperialıların binaları mimari açıdan daha gelişmiş iken göçebelerin binalarının çok daha basit yapıda olması gibi.

Oyun barutun bulunmasından önceki dönemde geçtiği için elinizdeki en önemli savaş aletleri kılıç, yay ve mızrak gibi ilkel silahlarken mancınık, trebuchet ve savaş atı düşmana karşı üstün olmanızı sağlayan önemli unsurlar olarak dikkat çekiyor. Imperia Online’a ilk başladığınızda size ne yapmanız gerektiğini anlatan bir rehber eşlik ediyor. Rehberin tavsiyelerini uyguladığınız taktirde hem ödül kazanıyor hem de şehrinizi belirli bir seviyeye kadar geliştirmiş oluyorsunuz.

Her imparatorluğun; saldırılabilen, köleliştirebilen ve ilhak edilebilen 19 eyaleti vardır.

Oyunda yeni binalar yapmak, binalarınızın seviyesini yükseltmek ve askeri birim üretebilmek için demir, taş gibi madenlerle birlikte çok sayıda oduna ihtiyaç duyacaksınız. Şehrinizdeki insan nüfusunu yüksek tutarak daha çok sayıda maden ve odun toplayabilir böyleye daha hızlı gelişebilirsiniz. Üniversite binasından yapacağınız araştırmalar ise yeni binalar ve teknolojiler üretmenizi sağlayacağından hem askeri hem de ekonomik açıda gelişmenizi kolaylaştıracaktır.

Oyuncu yabancı eyaletleri kontrol edemez. Sadece onlara saldırıp kalelerini yıkabilir veya onlara yağma yapıp sivil halkını katledebilir. Araştırmalar ve geri kalan binalara zarar verilemez, başka yere götürülemez. Kendi İmparatorluğunuzun toprakları , İmparatorluk Haritası üzerinde olanlar dışında, Global Harita üzerinde belirli bir düzene göre yerleştirilen noktalar eşit derecede herkes için erişilebilirdir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin