Humus / Yemek

Humus   nohut  ve  tahine   limon  suyu,  sarımsak ,  tuz ,  kimyon ,  kırmızı biber  ve  zeytinyağı  eklenerek yapılan bir  Ortadoğu   mezesidir .  Houmous  ve  Hummus olarak da yazılıp okunur. Hummus  Arapça   nohut  anlamına gelmektedir.

Daha çok  Arap ülkelerinde  ve yine  Ortadoğu ‘da,  İsrail ‘de sıkça tüketilmekle birlikte  Türkiye ,  Ermenistan  ve  Yunanistan  gibi ülkelerde de geleneksel bir yemek olarak yapılıp tüketilir. Ülkemizde ise Hatay yöresinde yapılmaktadır. Son yıllarda  Avrupa  ve  Amerika ‘da oldukça popüler bir ürün olmuştur.

Humus Ortadoğu’da  pide , domates ve salatalıkla yenen bir  kahvaltılık , ana yemek öncesi iştah açıcı bir atıştırma veya kendi başına bir öğün iken  Avrupa ve Amerika’da cipsle birlikte tüketilen bir meze haline gelmiştir.

Zahmetli bir hazırlık gerektiren ve kıvamını tutturması çok kolay olmayan bir meze olduğu için hazırlığı kolaylaştırmak için tarifte ufak değişiklikler yapılabilir. Örneğin tüm malzemeler birleştirilip bir seferde  mutfak robotundan  geçirilebilir. Pişirme işlemini kısaltmak için konserve nohut kullanılabilir veya nohutlar ıslatılmadan pişirilecekse  düdüklü tencere  kullanılabilir.

Günümüzde süpermarketlerde hazır humus tozuna da rastlanmaktadır. Üzerindeki yönergelere göre sadece tahin limon suyu tuz ve isteğe göre sarımsak ekleyip hazır humus elde etmek mümkündür.

Humus
Humus
Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin