HTML

Zengin Metin İşaret Dili  ( İngilizce   Hyper Text Markup Language , ks.  HTML ) günümüzde  İnternet  üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir.

Dilin son sürümü  HTML5 ‘tir.

HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz. Zira HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz. Ancak bu dili yorumlayabilen programlar aracılığıyla çalışabilen programlar yazılabilir. Programlama dili denilememesinin nedeni tam olarak budur.

Temel gereği yazı, görüntü, video gibi değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine basitçe bağlamak, buna ek olarak söz konusu sayfaların  web tarayıcısı  yazılımları tarafından düzgün olarak görüntülenmesi için gerekli kuralları belirlemektir.

HTML,  W3C  tarafından standartlaştırılmaktadır. Html, “tag” ismi verilen çeşitli başlıklardan oluşur.

Web kavramı, CERN’de bir bilgisayar programcısı olan  Tim Berners-Lee ‘nin  HTML  adlı bilgisayar metin dilini bulup geliştirmesiyle başlamıştır.

1980 yılında  CERN ‘de görevli olan Tim Berners-Lee, CERN araştırmacılarının bilgilerini ve dökümanlarını birbirleriyle paylaşabilmeleri için bir sistem olması gerektiğine inanıyordu. Bu yüzden prototip olarak ENQUIRE isimli sistemi önerdi.1989 yılına gelindiğinde internet tabanlı sistemin ilk temellerini yine aynı isim Tim Berners Lee attı.1990 yılında HTML işaretleme dilini geliştirmesinden sonra World Wide Web(WWW) sistemini kurmuştur. Bu şekilde CERN’de bilgi paylaşımını kolaylaştırma amacı doğrultusunda ortaya çıkan HTML günümüzde hayatımızın vazgeçilmezi olan internetin başlıca temelini oluşturmuştur.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin