Hashtag

Hashtag sosyal ağlarda kullanılan bir etiketleme türüdür. Bu etiketleme gönderi yazılırken yapılır. Sözcük veya söz öbeklerinin başına konan # işaretine HashTag deniyor. HashTag, örneğin bir futbol takımını desteklemek, bir kişiyi anmak veya bir durumu ortak bir şekilde protesto etmek gibi birçok şey için kullanılabiliyor.

Örneğin tweet yazarken #AnahtarSözcük diye girdiğimizde Twitter # işareti konulduğu için bu anahtar sözcüğe link koyar, bu linke tıklandığında dünya üzerindeki bu anahtar sözcüğü içeren bütün tweetler zaman sırasına göre sıralanır. Böylece takip de kolaylaşmış olur.

Bu şekilde gruplanan kişiler bu yol ile düşünceleri bir mesaj olarak birçok kişiye iletebiliyorlar. Hele bir de Twitter’ın Türkiye Gündemi listesinde yer alabilirse işte tam da büyük bir başarı elde edilmiş oluyor.

Sadece sözcük değil  #  işaretinden sonra söz öbeği de yazılabiliyor. (Sadece söz öbeğinin HashTag ile birlikte olması için sözcüklerin birleşik yazılması önemlidir. Yani örneğin  #vsbackhashtag  gibi.)

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin