Hacker

Hacker,  bilgisayar hastası. Bilgisayar sistemleri ve iletişim ağlarının yapısını derinlemesine anlamaktan zevk duyan kişi.

Hacker, akıllı programcı anlamına gelen bir terim, ancak günümüzde internet üzerinden bilgisayar sistemlerini çökertmeye çalışan kötü niyetli programcılar için kullanılmaktadır.

Hacker ya da bilgisayar korsanı, şahsî bilgisayarlara veya çeşitli kurum ve kuruluşlara ait bilgisayarlara ve ağlara izinsiz olarak giriş yapan kişi.

Türk Dil Kurumu  sözlüğünde “Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan, bilgisayar   programlama  alanında standartın üzerinde beceriye sahip bulunan ve böylece ileri düzeyde yazılımlar geliştiren ve onları kullanabilen kişi” olarak tanımlanır.

Bilgisayar programcılığı  alanında, bir hacker bir  exploit ‘e bir dizi düzeltme uygulama ya da varolan  kodları kullanma yoluyla bir amaca ulaşan ya da onu ‘kıran’ bir programcıdır.

Bazıları için, hacker sözcüğünün olumsuz bir çağrışımı vardır ve sistem ” kıran ” gibi çirkin, verimsiz ve kaba saba programcılık görevlerini yapan kişileri anımsatır. Hacker’ları birbirinden ayıran en önemli nokta ise niyetleri. Artık bir grup hacker güvenlik açıklarını bularak ağları kırarken, diğer yandan bir grup hacker da kırılan ağları korumaya çalışıyor. Yani artık iki tarafta da hacker’lar birbirleriyle savaşıyor diyebiliriz. Ancak hangi tarafta olursa olsun, hacker’ların çok zeki ve yetenekli oldukları su götürmez bir gerçek. Sonuç olarak özenle yazılan binlerce kod arasında açık bulmak elbette bir yetenektir. Önemli olan ise bu açığı bulduktan sonra yapılanlar.

 

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin