Gremlinler

Gremlinler demek, yatağın altına bakmaya korkmak demekti. Bu yüzden filmin hayran kitlesine ulaşması çok uzun sürmedi. Bu korkunun neden ortaya çıktığını insanlar öğrenmek istediler. Hatta filmin basrol oyuncusu diyebileceğimiz sevimli ve masum Gizmo karakteri, bir nevi gözümüzde fetişleşmiş bir objeydi.

Hala bu insanlar büyüdüklerinde bu ismi duyduklarında yüzlerinde kocaman bir gülümseme olduğu fark edersiniz.

1984 yapımı olan “Gremlinler”, Amerikan sinemasındaki iki yaklaşım arasında bir köprü görevi üstlenir. Dikkatlice bakarsak filmin “Yıldız Savaşları” ve “E.T.” ile benzerlikler gösterdiğini görürüz. Filmleri türleri olsun, kullandıkları biçimler olsun birbirlerinin aynılarıdır. Özellikle de yabancı yaratıkları birer karakter olarak göstererek (karakterlerinin olduğunu göstererek), izleyiciye sevdirilmeleri ve hatta filmin birer ticari malzeme olmaya meyilli hali bu özelliklerden sadece birkaçı.

Ticari malzeme derken de oyuncaklarının yapılıp satılmasına uygun olmasını kast ediyorum. Gremlinler tasarlanırken belli ki “Yıldız Savaşları”nın Yoda’sı ve Ewok’ların şekillerinden esinlenilmiş. Hatta bunu filmin yapımcıları arasında Spielberg’in olmasından anlayabiliriz. Ancak diğer iki filme nazaran Gremlinler, içinde bulundurdukları tekinsizlik ve ürkütücü öğelerle farklı bir kulvara sapmış.

Amerika’nın banliyö yerleşim alanlarından biri olan Kington Falls kasabasında Noel arifesinde insanlar tüm telaşlarıyla hazırlık yapmaktadırlar. Kimsenin alışık olmadığı bir mucit olan Randall Peltzer, oğluna güzel ve bir yandan da orjinal bir noel hediyesi aramaktadır. Bu yüzden de Çin Mahallesi’ndeki dükkânlardan birine girer. Buradan sesine hayran kaldığı Mogwai adı verilen bir tür yaratıkla ayrılır. Ancak dükkân sahibi bu yaratığa sahip olmanın büyük sorumluluk gerektirdiğini söyler. Uyması gereken kuralları sıralar; yaratığın parlak ışıklardan uzak tutulması gerekiyordur, üzerine asla ıslatılmamalıdır ve en önemlisi ne olursa olsun gece yarısından sonra asla beslenmemesi gerekiyordur.

Randall’ın oğlu Billy, bu şirin yaratığı gördüğü anda ona bayılır ve adına Gizmo koyar. Tabii klasik olarak Amerikalılar kurallara uymaya meyilli değildirler; ne de olsa sorumluluk sahipliği duyguları fazla gelişmemiştir. Doğal olarak Gizmo ıslatılır ve gece yarısından sonra beslenir. Islanmanın etkisiyle üremeye başlarken, beslenen Mogwailer gece yarısından sonra koza evresine girerler. Sonuç olarak bu evrenin sonunda tehlikeli canavarlara dönüşürler. Bu canavarlar sehri altüst ederlerken; Billy, sevgilisi Kate ve sevimli yaratığımız Gizmo bu durumu düzeltmeye çalışırlar.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin