Google Nasıl İndexler?

Google İndex Nedir ?

İndex dediğimiz konu arama motorlarının sitemizin sayfalarını kendi veritabanına kaydetme olayıdır. Google arama motorunun web sitemizi nasıl indekslediğini anlatacağım bu makalemde. Hızlı indeks web sitesi için  seo ve içerik kalitesini belirtir.Güncel bir web sitesi hızlı indeks alır.

Google Bot Nedir?

Google Bot (örümcek) olarakta bilinir , belirli algoritmaları barındıran arama motoru  yazılımıdır.Botların genel işlevi web siteleri gezerek veritabanına kaydetmesidir.Sitenizin her sayfasına girer, kategorilendirir ve son olarak da veritabanına kaydeder.

Google arama motorunda genelde kullanılan  3 adet bot bulunmaktadır bunlar isimleri;DeepCrawl, FreshBot ve Adsense Botu.

Botlar için  her siteden kaç sayfa alınacağı ve hangi sitelerin ne sıklıkta taranacağı  bilgisayar programları tarafından belirlenir.

Adsense Google’ın site sahiplerinin  , web sitesi içeriğine göre reklam yayınlayıp para kazanabilecekleri bir sistemdir. Tahmin edeceğiniz gibi Adsense Botları bu reklamları yayınlayan siteler içindir. Sitenin içeriği değiştikçe veya yenisi eklendikçe Adsense reklamları içeriğe göre reklam yayınlamak için her değişmeden sonra 10-15 dk. içerisinde gelirler ve yeni yerleri indexleyip ayrılırlar.

Bizim için önemli olan DeepCrawl ve FreshBot botlarıdır.Bu google botlarının teknik çalışma prensibi ise;

Freshbot web site içerisindeki en popüler ve yeni sayfalar ile ilgilenirler. Bunun bir veya binlerce olması önemli değildir. Amazon.com ve CNN.com gibi sitelerin sık sık güncellendiği ve çok talep aldığı Google tarafından fark edildiğinden beri bunun gibi siteleri her 10 dakikada bir ziyaret edip kaydeder. Bir web sitesi ne kadar eski ve güncel ise o kadar sık Freshbot ziyarete gelir.

Bir FreshBot web siteyi ziyaret ettiğinde siten içerisindeki linkleri tek tek gezer ve onları bir veritabanına kaydeder. Bu sayede DeepCrawl sitenize geldiği zaman bu linkler ona yol gösterir ve işini yapmasına yardımcı olur.

DeepCrawl google’da indexleme işlemini yapan bottur freshbot ön çalışmayı yaptıktan sonra indexleme işlemini DeepCrawel botu yapmaktadır.Seo çalışmasını yapan güncel siteler ve wordpress tabanlı web sitelerine çok sık uğramaktadır DeepCrawl botu.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin