Facebook

Facebook, insanların başka insanlarla  iletişim  kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım web sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde  Harvard Üniversitesi  2006 sınıfı öğrencisi  Mark Zuckerberg  tarafından kurulan facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu.

Alexa  istatistiklerine göre facebook 31 Ekim 2010 itibarıyla; Dünya’nın en fazla ziyaret edilen 2’inci sitesidir.  Bunun yanı sıra;  Kanada,  Güney Afrika ve  Norveç ‘in en fazla ziyaret edilen sitesi;  İngiltere  ve  İsveç ‘in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi,  Mısır  ve  Panama ‘nın 3.,  ABD,  Avustralya  ve  Türkiye ‘nin de 5. en fazla ziyaret edilen sitesidir.

Facebook ismini “paper facebooks“‘dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur. Facebook’un şu anda 800 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

Site kullanıcılara ücretsizdir ve gelirini banner reklamlarından ve sponsor gruplarından almaktadır (Nisan 2006’da gelirlerin haftalık 1,5 milyon dolar olduğu öne sürülmüştür). Kullanıcılar profilleri fotoğrafları, ilgi alanları, gizli ya da açık mesajları ve arkadaş grupları sergilemektedir. Profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli ağların dışındakilere açık olmayacak şekilde sınırlandırılabilir.

24 Ekim 2007’de  Microsoft  facebook’un %1,6’lık hissesini 240 milyon dolar ödeyerek satın almıştır. Google ve diğer şirketler de benzeri bir yöntemle facebook hisselerine yönelmektedir.

30 Ağustos tarihinden itibaren Çeviriler Uygulaması ile mevcut olan diğer diller  Almanca,  Çekçe , Basitleştirilmiş  Çince, Geleneksel Çince, Hong Kong Çincesi,  Danca, Fince ,  Fransızca,  Galce ,  Felemenkçe,  İspanyolca ,  İsveççe,  İtalyanca,  Japonca,  Katalanca ,  Korece,  Lehçe, Bokmål  Norveççesi, Brezilya  Portekizcesi,  Türkçe  ve  Rusça

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“Facebook” için 1 yorum

Düşüncenizi belirtin