Endüstri Sonrası Toplumlar ve Bilgi Toplumları

Endüstri Sonrası Toplumlar ve Bilgi Toplumları günümüzde yeni bir toplum biçimi ortaya çıkmaktadır. Yirminci yüzyıl toplumları materyal veya meta üretiminin arttırılması üzerinde dururlarken endüstri sonrası toplumlar; hizmet, bilgi ve bilimin üretimi ve dağıtımı üzerinde odaklanarak ekonomik anlamda bu sektörlere bağımlı olmuşlardır.

Bu toplumlar bilgi temelli toplumlar olup teknolojinin yaşamsal bir role sahip olduğu toplumsal organizasyonlardır. Endüstri sonrası toplumların ana çıktıları mamul maddelerin üretiminden çok hizmettir. Çok sayıda insan eğitim, bankacılık, yeni fikirler üretme ve yayma gibi mesleklere yönelerek bu alanda çalışmaktadırlar. Bu tür alanlarda reklamcılık, halkla ilişkiler, insan kaynakları, bilgi işlem ve sistem analistliği gibi meslekler giderek popüler hâle gelmektedir.

Aynı şekilde bilgisayarlara dayalı olan robotik, genetik mühendisliği ve lazer teknolojisi gibi meslekler de bu tür toplumların merkezi ekonomilerinin gelişmiş teknolojilere dayalı olması nedeniyle giderek önem kazanmaktadır.

Endüstri sonrası topluma veya bilgi toplumlarına geçiş, toplumsal kurumlar üzerine de büyük etkileri olan bir süreçtir. Özellikle eğitim kurumları, bilim ve teorik araştırmalar en yüksek öneme sahiptirler. Ancak belirli teknik becerilere sahip olmayan insanları bekleyen en büyük tehlike ise işten çıkarılma, işsizlik veya çok düşük ücretle niteliksiz işçi olarak çalışmaktır.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin