Elmas

Kuşkusuz kuyumculukta kullanılan en nadir, en kıymetli, en asil taştır. Doğada saf olarak bulunur. Hammaddesi karbondur. Dünyanın merkezindeki mağma tabakasında binlerce derecedeki sıcaklıklarda eriyip gaz haline dönüşen karbon patlayan yanardağlardan lavlarla birlikte yeryüzüne çıkar ve yanardağ eteklerindeki su birikintileri ile karşılaştığında ve ani soğumalarda sertleşerek kristalize olurlar.

Bu yüzden elmasın ilk bulundukları yerler sönmüş yanardağ eteklerindeki gölet ve akarsu yataklarıdır.

Elmasın iki önemli özelliği vardır;
1- Güneş ışınlarını % 100 ve yedi renk olarak yansıtabilmesi ve
2- Dünyanın en sert maddesi olması.

Bu yüzden elmasın işlenebilmesi çok zordur. Elmas ancak elmas tozlarının sıkıştırılıp işlendiği aletlerle kesilip parlatılabilinir.

Elmas genelde 4 sektörde kullanılır.  Çıkarılan Elmasın;
1- % 45 i sanayide,
2- %32 si Mücevherat‟ta
3- % 10 u Bilimsel deneylerde %5 Tıpta
4- % 8 i diğer sektörlerde.

Mücevherat işinde kullanılan.% 32 lik bölüm işlendiğinde % 9 oranında fire vermektedir bu fireler (tozlar) yeniden işlenerek kesim işlerinde kullanılmaktadır.

Elmas; yukarı doğru 8 ve 16 faseta olarak kesildiğinde Elmas, aşağı doğru kesildiğinde Pırlanta adını alır.

Dünyanın şu andaki evresini düşündüğümüzde elmas madeninin tekrar oluşması gibi bir durum mümkün değildir. Bizler ancak yaklaşık 250 ton ve kayanın işlenmesi sonucunda 1 karat elmas madeni elde etmekteyiz.

Bu madenin yaklaşık % 40 kesim ve işçilik kaybına uğradığını düşündüğümüzde 400 ton taş ve kayanın işlenmesi sonucu ancak 1 karat elmas madeni elde edilmektedir. Bu kadar zahmetli olmasına karşılık altın ile birleştiğinde bizlerin vazgeçilmez aksesuarları haline gelmektedir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin