Ella Ertesi Gün Hapı

Ella Ertesi Gün Hapı ambalajı

Ella Ertesi Gün Hapı, 52.56 liraya reçetesiz satılan ilaç. Minik tek tablet ama oldukça etkili. Çok zaruri olmadan bence kullanılmamalı, öncesi için önlemler almak en mantıklısı. Yılda iki kereden fazla kullanmayın, hormon dengesini bozuyor diye uyarıları var. İlacın ismi Ella Türkiye’de başka bir ilaç yok şuan için.Ella Ertesi Gün Hapı

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır. Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

Korunmasız ilişkiden sonra 5 güne kadar kullanılabilen Ertesi Gün Hapı Ella kullananlar ve yorumları ile sizlerleyiz.

Daha önceden piyasada olan ertesi gün hapları korunmasız ilişkiden 72 saat sonrasına kadar bazı durumlarda gebeliği önlüyordu. İlk saatlerde alınan ertesi gün hapları %90’ın üzerinde koruma sağlarken, ilacı içtiğiniz süre ne kadar gecikirse koruması da bir o kadar gecikiyordu.

Fransız ilaç firması HRA Pharma, çiftlerin bu şikayetlerini duymuş olmalı ki, korumasız ilişkiden sonraki 5 güne kadar içilen ertesi gün hapı üretti. Ella’nın etken maddesi ‘Ulipristal’, yumurtalıklardan yumurta atılımını gerçekleştirmektedir. Diğer ilaçlar gibi Ella’nın da gebeliği önlemesi kesinlikle %100 değildir. İlk saatlerde veya ilk günde alınan ilaç sonraki günlere nazaran çok daha etkilidir.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?

ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.

Örneğin;

 • partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
 • doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.

ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

Ella’nın Yan Etkileri Nelerdir?

 1. Mide bulantısı,
 2. kasık ve alt karın ağrısı,
 3. baş dönmesi,
 4. adet düzensizliği bilinen ve en çok görülen yan etkileridir.

Bu etkileri yaşamanız gebe kaldığınızı yada var olacak gebeliği engellediği anlamına gelmez.

Ella Kullanırken Nelere Dikkat Edilmedir?

 1. Ertesi gün haplarını sık sık kullanmanız önerilmemektedir. Bir aylık adet döngüsü içinde 1 kereden fazla kullanılması bazı sağlık problemlerini doğurabilir.
 2. Şiddetli karaciğer rahatsızlığı olanların Ella kullanmaları önerilmez.
 3. Ella kullandıktan sonra yeniden cinsel ilişkiye girerseniz, Ella son ilişkinizde etkili olmayacaktır.
 4. Adetiniz 7 günden fazla geciktiyse, karı ağrısı, göğüslerde sızlanma, mide bulantısı ve sık idrara çıkma gibi şikayetleriniz mevcutsa mutlaka doktora gidip kan testi yaptırmanız gereklidir.

Kullanıcı yorumları

Soru:

Naz: Merhaba erkek arkadasimla dun iliskiye girdik icime bosaldi 2 defa bugun aksam kullandim ellayi etkili olur mu acaba ve agri kesici kullanabilir miyim ardindan bi zarari olur mu ?

Cevap:

Ella ertesi gün ilk 24 saat içerisinde kullanılmak ile daha faydalı olmakla birlikte ilk 72 saat kullanıldığı durumda faydalı olabilecek bir ilaçtır. Ellanın etkililik oranı yaklaşık %99’dur. Sizin şartlarınız da eğer %1’lik dilime denk gelmezseniz elbet işe yarayacaktır. Ağrı kesiciyi geldiğinde ise herhangi bir ağrı kesici ile etkileşimi olmayıp bir zararı dokunmaz diye tahmin ediyorum.

 


Leyla: Ellayı kullandım ve etkili oluyor buna emin olun hemşireyle bile görüştüm etkili olduğunu söyledi başka ya etkili olmazsa düşüncesi bende de vardı fakat kalmadı çünkü bundan 5 gün önce regl oldum ve inanın ilk kez regl oldum diye mutlu oldum 🙂 burada sizlerle paylaşmak istedim bunu ilişkiden 1 saat sonra kullandım ilacı Allaha şükür şuan rahatım regl olmadan önce iki kez hamilelik testi yaptım negatif çıktı. Rahatlayın sakin olun etkisini kısa zamanda ilacı kullananlar mutlaka görecektir 🙂


 

Ertesi Gün Hapı Ella Kullananlar arasındaysanız, ya da merak ettikleriniz varsa yorum kısmından yazabilirsiniz.

Önemli Uyarı: İlacın yan etkileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ella’yı sürekli korunma yöntemi olarak düşünmeyiniz. Ayrıca, gebeliği önleyici etkisi de %100 değildir.

Kullanım Uyarıları ve Önlemleri

ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.

ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.

Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.

ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.

Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..

ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez.

ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.

ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.

About these ads

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

“Ella Ertesi Gün Hapı” için 8 yorum

 1. Adetime 1 2gun kala ilişki yaşadım 4 saat sonra hapı kullandım 16 gunluk geçıkmem var ve 2 damla katı koyu sıvı geldı ne olur bı fikir verın

 2. Merhaba 15.09.2016 aksam 6bucuk gibi nişanlımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadık vajinasına sperm bulaşmadı ama zevk suyu bulaştı mı bilmiyorum ve zevk suyunun da çok düşük de olsa hamile bırakma ihtimali olduğunu biliyorum.17.09.2016 saat 4gibi ella kullandi nişanlım. bi hafta sonra adet olması gerekiyor nişanlımın normalde.hamile kalma ihtimali nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi günler

 3. Merhabalar ilişkiden beş saat son elma kullandim dört gün gecikmeli adet gördüm fakat bu adetim normalden farkliydi iki gün kanamam oldu sonra bittiginde kasik agrilarim ve meme hassasiyeti bas dönmesi yasiyorum bunlar ilacin yan etkisi midir acaba cevaplarsaniz sevinirim bir de adetim iki gün geciktiginde test yapmistim negatif cikti

  1. Merhaba Deniz, saymış olduğun adet düzensizliği, kasık ağrısı ve meme hassasiyeti ellanın yan etkileri arasındadır. Bunlara bulantı ve kusma eşlik ediyorsa ve kilo artışı söz konusu ise içini rahat tutmak için testi önümüzdeki günlerde tekrarlamanı tavsiye ederim. Saatinde de kullanmışsın fazla endişe edecek bir durum söz konusu değil

 4. ben zamanında adet oldum, sanırım ella kuvvetli bir ilaç, çok korkmayın içinizi ferah tutun, en kötü ihtimalle eczaneden test alıp yaparsınız, ama hamile olmanız düşük ihtimal…

 5. Merhaba arkadaşlar. Öncelikle acil cevap bekliyorum sizlerden. Dün gece sevgilimle sürtünme yoluyla ilişkiye girdik ama üzerimizde kıyafetler vardı. Yani bende eşofman ve iç çamaşır kız arkadaşım da ise eşofman iç çamaşır ve akıntı için tampon vardı. Ben tam boşalacağım Zaman ayağa kalktım ve kız arkadaşımın bikini bölgesi boşalmadan ötürü nemlendi. İlişkiden 18 saat sonra ella kullandık. Acaba hamilelik gibi bir durum olur mu ? Şimdiden teşekkür ederim.

 6. 22 haziranda sürtünme yolu ile ilişki yaşadık. 26 haziranda regl olmam gerekiyordu fakat olmadım. Ella hapı 1 hafta sonra düşük bir ihtimal de olsa etki eder mi?

  1. Merhaba ilişkiden sonra ne kadar kısa zamanda ilacı kullanırsanız başarı oranı o kadar yüksek olur örneğin ilk 24 saat gibi fakat 120 saate (5 güne) kadarda etkisi olmaktadır.

Düşüncenizi belirtin