Domain yaşının SEO’ya etkisi

Domain (Alan adı) yaşının seo ile olan ilişiği son derece büyüktür. Google başta olmak üzere birçok arama motoru sitelerin domain yaşını dizinlerde sıralama yaparken dikkate almaktadır. Domain yaşı en az 3 yıl olmalıdır.

Domain bitiş süresinin kısa olması da SEO açısından kötü bir durum oluşturur. Domain yaşı en az 3 yıl olmalıdır. 3 yıldan az süresi olan domainler, Google gibi arama motorları tarafından gelip geçici bir site olarak düşünülür. Domain süresi ne kadar çok olursa, SEO açısından daha avantajlı olacaktır.

Örnek vermek gerekirse, nasıl ki bir ürün satın alacağımız zaman köklü firmaları tercih ediyor, onlara güven duyuyorsak, google ve diğer arama motorları da köklü ve uzun süre faaliyet göstermiş olan siteleri dizinlerinde üst sıralara atıyor. Bunun nedeni ise o sitelerin kalıcı siteler olduğu yani diğer bir deyişle spam içerikli, gelip geçici siteler olmadığını düşünmesinden kaynaklanmaktadır.

Google  gibi arama motorları, eski sitelere daha güvenilir bir göz ile bakmaktadır. Domain yaşı ile birlikte özgün yazı, sık sık güncellemeler,  backlink  ve  SEO  ile istenilen kelimelerde üst sıralara çıkmak mümkündür. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, arama sonuçlarında çıkan sitelerin sıralamaları belirlenirken en çok domain yaşına önem verilmektedir.

Sadece sitenin yaşı değil, siteye  backlink  veren sitenin domaininin yaşınında yüksek olması avantaj sağlar. Bir diğer söylentiye göre, son zamanlarda ücretsiz verilen domainlerin çoğunluğu spam siteleri oluşturuyor. Domain yaşı yüksek olan web siteleri, uzun zamandır düzenli hizmet verdiği için arama motorları tarafından güvenilir oluyor ve her zaman üst sıralardaki yerini koruyor.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin