Dartmouth Kolej

Dartmouth College, ABD’de, New Hampshire eyaletine bağlı Honover’da temel bilimler alanında karma öğretim veren yüksekokul. Geçmişi Rev. Eleazar Wheelock’ın 1754’te Connecticut’a bağlı Lebanon’da Yerli çocuklarını eğitmek amacıyla kurduğu Moor Vakfı Okulu’na dayanır.

Dartmouth Koleji misyonu, üniversiteyi oluşturan tüm parçalarla iletişimi kuvvetlendirerek bir öğrenme ve keşfetme aşkı yaratmak. Okul, bu misyonun enerjik ve hareketli bir ortamda gerçekleştirileceğine inanıyor ve bir bilgi birikimi yaratmak için çaba gösteriyor.

Slogan: Vox clamantis in deserto ( Latince ) –  Çölün haykıran sesi  (İşaya 40:3, Tevrat)

Dartmouth Koleji, 1769 yılında ABD Hanover’de kurulan özel bir karma eğitim üniversitesidir. Aynı zamanda Ivy Ligi’nin bir üyesi ve Amerikan Devriminden önce kurulan dokuz Sömürge Koleji’nden biridir.

Güzel sanatlar lisans programının yanı sıra, Dartmouth’da tıp , mühendislik ve ticaret fakülteleri de vardır.

Okul, 1.1 km ² lik bir kampüs üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca, Dartmouth’un 34 çeşitli spor takımı Ivy Ligi’nde halen mücadele vermekte,ve üniversitenin öğrencileri onların çeşitli kampüs geleneklerini sürdürmeleriyle tanınmaktadır.

AKADEMİK DEPARTMANLAR: Afrika ve Afrika Amerikan çalışmalar, Antropoloji, Sanat Tarihi, Asya ve Orta Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Asya ve Orta Doğu Çalışmaları, Biolojik Bilimler, Kimya, Klasikler, Karşılaştırmalı Edebiyat, Bilgisayar Bilimleri, Yeryüzü Bilimleri, İktisat, Eğitim, Mühendislik Bilimleri, İngilizce, Çevresel Çalışmalar, Film ve Medya Çalışmaları, Fransızca ve İtalyanca, Coğrafya, Alman Çalışmaları, Devlet, Tarih,Hümanizm 1&2, Etkili Yazma Enstitüsü, Musevi çalışmaları, Latin amerika ve Karayip Çalışmaları, Dilbilimi, Matematik, Mtematik ve Sosyal Bilimler, Rönesans Çalışmaları,Müzik, Yerli Amerikan Çalışmaları, Felsefe, Fizik ve Astronomi, Din, Rusça, Sosyoloji, İspanyolca ve Portekizce, Stüdyo Sanatı, Tiyatro, Kadınlar ve Cinsiyet Çalışmaları.

Dartmouth, gruplaşmamış öğrenci yurtlarının yerine tüm kampüste toplam dokuz barınma grubuna sahiptir. Bu yurtlar modernden geleneksele çeşitli özellkler göstermektedir, ve odalar da tek kişilikten dört kişiliğe ve apartman dairelerine kadar farklı şekillerde düzenlenmiştir.

2006’dan beri Kolej tüm öğrencilerini ilk yıllarından okulu bitirinceye kadar barındırmayı garanti etmektedir. 3.000’den fazla öğrenci üniversitenin sağladığı bu barınma imkanlarından yararlanmayı seçmiştir.

Ayrıca, kampüs yemeklerini, kampüsteki onbir yemek kuruluşunu idare eden Dartmouth Yemek Servisi tarafından karşılanmaktadır. Bunların dördü kampüsün merkezinde Thayer Yemek Salonunda bulunmaktadır.

The Collis Center öğrenci hayatının,programlama ve hizmetlerin merkezidir. Burada, bir kafe, çalışma salonları, ortak alanlar ve Akademik Beceriler Merkezi’nin de içinde bulunduğu yönetim departmanı yer almaktadır. Robinson Salonunda ise Dartmouth Gezi Klübü ve The Darthmouth isimli günlük gazetenin içinde bulunduğu çeşitli öğrenci organizasyonları vardır.

The Princeton Review, Dartmouth’u “ Hayat Kalitesi” kategorisinde 3. , “En Mutlu Öğrenciler” e sahip olma açısından da 6. sıraya koymuştur.

Yunun sisteminde sergilenen spor etkinlikleri en popüler kampüs aktiviteleridir. Bununla birlikte Dartmouth 350 den fazla organizasyon, takım ve spor aktivitesi sunmaktadır. Okul ayrıca çeşitli uzun süreli kutlamalara da ev sahipliği yapmaktadır.

BAŞARI SIRALAMASI
THES Dünya Kolej ve Üniversiteleri 54
USNWR Ulusal Üniversiteler 11
USNWR En İyi Tıp Fakültesi (araştırma) 4
USNWR En İyi Mühendislik Okulu 54
Washington Monthly En İyi Ulusal Üniversiteler Sıralaması 73
USNWR En İyi Ticaret Okulu 8
USNWR En İyi Tıp fakültesi (temek bakım) 22

Dartmouth College ,  ABD ‘de,  New Hampshire  eyaletine bağlı  Honover ‘da  temel bilimler  alanında karma öğretim veren  yüksekokul .

Geçmişi Rev. Eleazar Wheelock’ın 1754’te  Connecticut ‘a bağlı  Lebanon ‘da Yerli çocuklarını eğitmek amacıyla kurduğu Moor Vakfı Okulu’na dayanır. İngiltere  kralı  III. George ‘un New Hampshire valisi John Wentworth’ün hazırladığı bir beratı onaylamasından (1769) bir yıl sonra, Wheelock’ın New Hampshire’ın kırlık bir alanında inşa ettirdiği ahşap bir binada yükseköğretime geçildi. Sonradan bu yüksekokula, Moor Vakfı Okulu’na İngiltere’den mali yardım sağlayan mütevelli heyetinin başkanı Dartmouth 2. kontunun adı verildi.

Dartmouth College, ABD’de temel bilimler öğretimi veren küçük yüksekokullar içinde yeniliğe en açık okul olmasıyla tanınır.

Okulda en çok ağırlık verilen konular  İngilizce ,  kimya ,  jeoloji ,  tarih ,  matematik  ve dildir. Ayrıca  Asya ,  Siyah halklar , çevre sorunları,  Amerika Yerlileri  ve  kentleşme  sorunları gibi alanlarda da özel ders programları uygulanır.

Genellikle küçük sınıflarda verilen derslerde yakın bir öğrenci öğretmen ilişkisi vardır; derslerin yanı sıra çok sayıda seminer verilir.

Dartmouth College’ın önemli bir özelliği de  tıp ,  mühendislik  ve  iş yönetimi  gibi meslek bölümlerinin yüksek nitelikli eğitim vermesidir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin