Dalgıçların Korkulu Rüyası: Vurgun

Masmavi denizlerin derinliklerindeki güzellikleri keşfetmek, balıklar gibi su içinde yüzmek pek çok insanın hayallerini süsler. Bu hayallerini gerçekleştirmek için bazı insanlar denizlere açılıp kendilerini uçsuz bucaksız deniz sularına bırakır. Ancak bu davranışın bazı tehlikeleri vardır. Denizlerde insanları bekleyen en büyük tehlike özellikle derin dalış yapanlar için vurgun yemektir. Peki, vurgun nedir?

Doğada her şey uyum içinde olmak zorundadır. Örneğin atmosferde bulunan gaz tanecikleri insan vücuduna sürekli çarpar. Bu çarpma sonuncunda belli bir basınç oluşur. Deniz seviyesinde bu basınç bir atmosfer olarak kabul edilir. İnsan vücudunun solunum ve dolaşım sistemi bu basınca uyumludur. Ancak insan deniz sularına dalış yaptığında deniz sularının da basıncı söz konusu olur. Denizin içinde derine doğru gittikçe her 10 metrede basınç birimi artar.

İnsan vücuduna uygulanan basıncın 3 atmosferin üzerine çıkması, akciğer kapasitesinin düşmesine, kan basıncının artmasına, kalbin daha hızlı çalışmasına ve bilincin bulanıklaşmasına neden olur. Yardımcı araç kullanmadan denizde 30 metre derinliğin altına inmek tehlikelidir.

İnsanlar dalgıç kıyafetleri ve tüple 30 metrenin altına inebilir. Ancak burada da vurgun yeme tehlikesi vardır. İnsan vücuduna uygulanan basıncın artması, solunan havanın kanda daha fazla çözünmesine neden olur. Solunan havada bilindiği gibi oksijen ve azot gazları bulunur. Oksijen gibi kullanılmayan azotun solunum yoluyla vücuttan dışarı atılması gerekir. Eğer derinden su yüzeyine süratle çıkılırsa insan vücuduna uygulanan basınç birden azalacağı için kanda çözünmüş olarak bulunan azot, hemen gaz haline dönüşür. Bu durum, çalkalanmış bir gazoz şişesi kapağının hızlıca açılmasıyla gazozun köpürmesine benzetilebilir. Kan içinde gaz haline dönüşmüş azot molekülleri bir araya gelerek eklemlerde, damarlarda, kalp ve beyin gibi hayati organlarda tıkanıklıklara neden olur. Vücut içinde oluşan tıkanıklıklar şiddetine göre ağrı, sızı, damar tıkanıklığı, akciğer yırtılması, felç ve ölüme kadar uzanan sonuçlar doğurabilir. İşte bu duruma vurgun denir. Dalgıçların vurgun yememesi için derin sulardan yavaş yavaş çıkması gerekmektedir.

Advertisements

Yazar: Ömer M.

Kim ki bize anlatır kendini? Hatırlatmıyorsa bir kişi kendini unuttu diye kınamamalı hiçbir kimseyi.

Düşüncenizi belirtin